Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

J.W. Construction Holding odnotowała w marcu spadek zawierania umów o około 45% m/m

Udostępnij

Zarząd spółki JWC (JWCONSTR) (...) przekazuje do publicznej wiadomości zaktualizowane informacje na temat wpływu COVID – 19 na działalność Spółki i jej Grupy Kapitałowej.

1) Działalność hotelowa i aparthotelowa

Spółka oraz podmioty z jej Grupy Kapitałowej bezpośrednio prowadzą działalność w siedmiu obiektach hotelowych i aparthotelowych („dalej Hotele”). Działalność Hoteli w 2019 r. zamknęła się kwotą przychodu w wysokość 78,5 miliona złotych, co stanowiło około 13 % całych przychodów GK Spółki. Hotele od dnia 16 marca 2020 r. nie świadczą usług hotelowych. W okresie od dnia 1 stycznia 2020 r. do dnia zawieszenia świadczenia usług hotelowych przychody Hoteli były równe około 17 milionów złotych. W związku z faktem, iż nie wiadomo:

  • kiedy działalność hotelarska może zostać wznowiona,
  • jaki będzie wpływ sytuacji gospodarczej na zachowanie indywidualnych klientów w zakresie ich wyjazdów,
  • jaką politykę przyjmą podmioty gospodarcze w zakresie organizacji zdarzeń biznesowych na dzień dzisiejszy nie można ocenić w jakim stopniu epidemia COVID – 19 wpłynie na branżę hotelarską i w jakiem stopniu ograniczy wpływy z działalności Hoteli w dalszej części bieżącego roku. Spółka pozostaje w kontaktach z parterami biznesowymi, którzy mieli zaplanowane pobyty w obiektach. Następują próby utrzymania rezerwacji poprzez przesunięcia terminów na późniejsze miesiące 2020 roku. Jednakże rezerwacja nowych terminów nie gwarantuje, iż imprezy na pewno się odbędą lub też, iż będą zrealizowane w dotychczas planowanej skali. Zależy to od przyszłej kondycji ekonomicznej podmiotów zamawiających usługi, która na dzień dzisiejszy nie jest możliwa do oszacowania.

2) Działalność deweloperska

Trudniej jest ocenić skutki COVID-19 na ten rodzaj działalności, gdyż dotykają go mniejsze ograniczenia, a okres oddziaływania ograniczeń jest w miarę krótki.

Niemniej jednak Spółka pragnie zwrócić uwagę na następujące obszary:

  • Terminowa realizacja prowadzonych inwestycji: Spółka otrzymała pisemne ostrzeżenia od wykonawców, iż w związku z możliwymi nieobecnościami pracowników może dojść do przesunięcia terminów wykonania prac. Jednakże w ocenie Spółki były to działania wyprzedzające mające na celu zastrzeżenie takiej okoliczności na przyszłość. Na dzień dzisiejszy, po okresie około miesiąca od przekazania informacji w raporcie rocznym Spółka, nie zaobserwowała istotnego spadku tempa prac na realizowanych inwestycjach;
  • Działanie organów administracji publicznej: Przy wydawaniu decyzji, zaświadczeń, postanowień w procesach administracyjnych Spółka zaobserwowała wydłużenie czasowe wynikające z braku możliwości bezpośredniego kontaktu w urzędzie, braku możliwości osobistego złożenia lub odbioru dokumentów, dyżurowego sposobu pracy urzędników. Powoduje to dwu – trzykrotne wydłużenie czasu niezbędnego do uzyskania danego dokumentu w stosunku do normalnych procedur;
  • Zawieranie nowych umów o wybudowanie i sprzedaż lokali: Porównując dane za miesiące luty i marzec 2020 r. Spółka odnotowała w ramach GK spadek zawierania umów o około 45 %, co w ocenie Spółki jest spowodowane wpływem epidemii COVID- 19. Zawarcie umowy deweloperskiej wymaga bowiem od nabywcy osobistej wizyty w kancelarii notarialnej, co oznacza dodatkowe ryzyko wizyty w miejscu, gdzie przebywają inni ludzie. Nadto w przypadku konsumentów stanowiących gros Klientów Spółki, mamy do czynienia z obawą o naruszenie wprowadzonego przez władze państwowe zakazu przemieszczania się. Pomimo podejmowanych działań zmierzających do ograniczenia ryzyka ewentualnego zarażenia, polegających na zwiększeniu odstępów pomiędzy planowanymi terminami podpisania aktów, każdorazowej dezynfekcji powierzchni po wizycie klientów, obserwujemy zwiększone obawy przed wizytą w kancelarii notarialnej. Spółka zaobserwowała, iż około 30 % klientów umówionych na wizytę w kancelarii notarialnej (celem zawarcia umowy przenoszącej własność lub deweloperskiej) nie pojawia się na umówiony termin bez podania przyczyny. Spółka wiąże to z epidemią COVID – 19.

Czynnikiem, którego oddziaływania na dzień dzisiejszy nie można ocenić jest wpływ na możliwości finansowe i zachowania zakupowe Nabywców. W przypadku utraty pracy lub zagrożenia podstawowego źródła ich zarobkowania mogą być zmuszeni powstrzymać swoje plany zakupowe;

  • Spółka odnotowała wpływ wniosków od Klientów, którzy posiadają już zawarte umowy na wybudowanie i zakup lokalu, a nie korzystają z kredytów bankowych, dotyczących zmiany bądź przesunięcia terminów uprzednio ustalonych wpłat na poczet ceny zakupu. Wnioski motywowane są sytuacją płynnościową nabywców wywołaną przez COVID-19 (zaburzeniami w osiąganych przychodach). Na dzień dzisiejszy są to wnioski o zmianę harmonogramów płatności, lecz w przypadku dalszego długoterminowego utrzymania zamknięcia gospodarki, nie można wykluczyć, iż mogą pojawiać się odstąpienia od już zawartych umów z powodu utraty płynności przez Nabywców.

Powyższe informacje zostały przygotowane na podstawie zdarzeń odnotowanych dotychczas i nie mogą być prognozą skutków jakie mogą zajść do końca roku, gdyż te zależą od wielu czynników jeszcze nieznanych i niemożliwych do przewidzenia. Spółka za takie czynniki, mogące mieć znaczący wpływ, uważa: zakres i okres obowiązywania obostrzeń panujących w gospodarce, wpływ obostrzeń na sytuację klientów Spółki, politykę banków w zakresie kredytów hipotecznych, zachowania nabywcze społeczeństwa w zakresie zakupu lokali.

Spółka informuje, iż podjęła działania zmierzające do ograniczenia możliwości zakażenia pracowników COVID-19 polegające na: zwiększeniu odległości między stanowiskami pracy w biurach, wyposażeniu pracowników w środki dezynfekcji stanowisk pracy i rąk, rękawiczki i maski ochronne, istotnym ograniczeniu dostępu osób z zewnątrz do biur Spółki, wprowadzeniu, w większym zakresie, zdalnego kontaktu z podmiotami zewnętrznymi.

Jednocześnie Spółka informuję iż, w związku ze spełnianiem przesłanek określonych w Ustawnie z dnia 02 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych z późn. zm. postanowiła wystąpić o przewidziane w art. 15 g przedmiotowej Ustawy środki pomocowe na ochronę miejsc pracy.

Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus