Rynek kryptowalut wciąż znajduje się w fazie rozwoju. Codziennie zmienia się jego funkcjonowanie, powstają nowe waluty oraz uwarunkowania prawne. Jako inwestor, musisz sam zadecydować, czy świat walut cyfrowych jest dla Ciebie. Lista podstawowych zalet oraz wad to punkt do rozpoczęcia rozważań na temat przydatności kryptowalut w Twoich inwestycjach. Zachęcamy cię do zapoznania się z naszym artykułem.
Zalety kryptowalut
Niskie opłaty
Tradycyjne przelewy za granicę wiążą się z licznymi opłatami bankowymi. Często płacimy również za samo prowadzenie konta. Użytkownicy kryptowalut mogą liczyć na niskie opłaty transakcyjne. Platformy transakcyjne zazwyczaj pobierają niewielkie prowizje. W przypadku Bitcoina trwają prace nad bezpłatnymi i błyskawicznymi przekazami coinów w ramach podsieci należących do zaufanych kontrahentów. Projekt Lighting Network może jednak powstawać jeszcze wiele miesięcy, a nawet lat.
Bezpieczeństwo
Kryptowaluty opierają się na transparentnym oprogramowaniu. Każdy może sprawdzić zasady jego działania. Naprawa błędów i zaktualizowana wersja musi zostać zaakceptowana przez większość użytkowników. Informacje na temat przeszłych transakcji są dostępne w czasie rzeczywistym.
Waluty cyfrowe zapewniają solidne zabezpieczenia, których obejście wymaga potężnej mocy obliczeniowej. Ryzyko dotyczy przede wszystkim współpracy z podmiotami pośredniczącymi w kupnie i sprzedaży coinów.
Ograniczona podaż
Większość walut cyfrowych ma odgórnie ustaloną, ograniczoną liczbę jednostek. Nie można wytworzyć więcej coinów niż wskazana liczba. To pozwala na doprowadzenie do większej stabilności cen w przyszłości.
Szybkie przelewy
Wiele osób ceni Bitcoina za szybkie transakcje. Proste i wygodne operacje oszczędzają mnóstwo czasu użytkowników.
Perspektywy na przyszłość
Innowacyjność kryptowalut przyciąga coraz więcej osób. W przyszłości możemy spodziewać się zmniejszenia siły spekulantów oraz większego udziału wirtualnych walut w powszechnych płatnościach.
Wady kryptowalut
Anonimowość
Ta cecha walut cyfrowych wywołuje duże kontrowersje. Część osób uważa je za zaletę. Jednak brak przejrzystej informacji na temat użytkowników otwiera możliwości dla świata przestępczego. W grę wchodzi celowe ukrywanie tożsamości, wątpliwa legalność pochodzenia pieniędzy oraz próby obejścia przepisów prawa.
Nieodwracalność operacji
W przypadku kryptowalut nie możesz liczyć na zwrot środków, jeśli wyślesz je na błędny adres. Żadna organizacja nie ubezpiecza transakcji. Jesteś zdany wyłącznie na siebie.
Skomplikowany proces wydobycia waluty
W teorii każdy może wykopać walutę samodzielnie korzystając z mocy obliczeniowej własnego komputera. W rzeczywistości przeprowadzenie takiego procesu graniczy z cudem. Duża ilość zainteresowanych osób oraz ograniczona pula monet doprowadziły do sytuacji, w której bardzo ciężko zdobyć własne coiny. Jeśli chcesz łatwo kupić bitcoiny, koniecznie odwiedź stronę https://www.kryptoportal.pl/jak-kupic-bitcoin/.
Niski stopień akceptacji
Historia kryptowalut jest krótka i wiele podmiotów nie jest gotowych na traktowanie ich jako zaufany środek płatności. Waluty cyfrowe są wciąż w fazie rozwoju, a dodatkowo posiadają skomplikowany mechanizm. To wszystko przyczynia się do niechęci ze strony potencjalnych użytkowników.
Ilość miejsc, które akceptują kryptowaluty wciąż jest mocno ograniczona. Na szczęście ta sytuacja się zmienia i znaczące przedsiębiorstwa zaczynają interesować się światem kryptowalut. Coraz więcej punktów handlu detalicznego dopuszcza ten rodzaj płatności. Zdecydowanie łatwiej posługiwać się coinami w internecie. Dzięki nim opłacisz już część rachunków, doładujesz telefon i zapłacisz za zakupy.
Niestabilność cen
Podczas gdy starsze waluty cyfrowe powoli zyskują stabilność, nowe coiny potrafią stracić większość swojej wartości podczas kilku godzin. Oprócz tego kryptowaluty bardzo trudno rzetelnie wycenić. Decydującą kwestią jest popyt ze strony inwestorów. Spadek zainteresowania inwestorów może przełożyć się na marginalizację bitcoina. Taka sytuacja może bezpośrednio wpłynąć na stopnienie Twoich oszczędności.
Problem regulacji
Kryptowaluty różnią się od powszechnie znanych środków płatności. W Unii Europejskiej uważa się je za alternatywny środek płatności, który funkcjonuje bez podatku VAT. Niestety w Polsce obrót kryptowalutami nie został jeszcze uregulowany. Gospodarka realna obejmuje oficjalne środki płatności, które podlegają określonym prawom. Waluty cyfrowe, do pełnego zaistnienia w tym środowisku, musiałyby umożliwiać wymienialność na tradycyjne aktywa. Nie zawsze jest to możliwe.
Cyberataki
Giełdy kryptowalut wciąż mierzą się z atakami hakerów. Portfele online są wygodne, ale nie zapewnią wystarczającej ochrony Twoich środków. Dlatego duży kapitał powinieneś przenieść na bezpieczny portfel sprzętowy offline. Zadbaj o silne hasło i nie pokazuj go nikomu. Korzystaj z uwierzytelniania dwuskładnikowego i wszystkich dodatkowych zabezpieczeń, jakie zapewnia dostawca.