Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

Bumech: Wydobycie rudy boksytu w I kwartale 2020 r. wzrosło o ponad 15% r/r

Udostępnij

Odpowiadając na liczne pytania Akcjonariuszy, Bumech S.A. (BMC (BUMECH)) informuje, iż:

  1. W kopalni boksytu w Czarnogórze wprowadzono środki zabezpieczające przed negatywnymi skutkami rozprzestrzeniania się koronawirusa i proces wydobywczy przebiega podobnie jak przed wybuchem pandemii.
  2. Oprócz np. korzystania z maseczek i rękawiczek ochronnych, bardzo dużej dostępności środków dezynfekujących i mydła (mydła i wody można używać nawet podczas pracy w kopalni), akcji informacyjnej wśród załogi, poczyniono zabiegi, które umożliwiają ograniczenie wzajemnego kontaktu pracowników. Przede wszystkim zmieniony system pracy pozwala wyeliminować gromadzenie się górników pomiędzy kolejnymi zmianami w łaźni i szatni. Pracownicy nie przyjeżdżają do pracy wspólnie busem, lecz własnymi samochodami; kadra administracyjna pracuje zdalnie i rotacyjnie; spotkania ograniczono do minimum, narady odbywają się zdalnie lub przy zachowaniu wszelkich środków ostrożności.
  3. Podczas standardowego procesu wydobycia boksytu górnicy nie przebywają w bliskiej odległości od siebie. W chwili obecnej przy realizacji czarnogórskiego kontraktu nie obserwuje się również zwiększonej absencji wśród załogi, a obłożenie zmian polskimi górnikami jest na założonym poziomie.
  4. Wydobycie rudy boksytu w styczniu, lutym i marcu br. wyniosło łącznie 81 076 ton, co oznacza wzrost RdR o ponad 15 %, przy planie wydobycia sprzed pandemii na poziomie 80 000 ton.
  5. W kwestii niezapłaconej należności przez Uniprom-Metali d.o.o., BCG oczekuje aktualnie na kolejną rozprawy sądową, która w związku z pandemią została przełożona.
  6. We wszystkich spółkach z Grupy Kapitałowej Emitenta, w tym funkcjonujących w Polsce, bezpieczeństwo i życie pracowników jest najważniejsze, dlatego Emitent realizuje wszelkie zalecenia służb sanitarnych związane z pandemią, są one w pełni przestrzegane i aktualizowane wraz z rozwojem sytuacji.
  7. W związku z pandemią koronawirusa wszystkim podmiotom gospodarczym, w tym spółkom z Grupy Kapitałowej Bumech S.A. przyszło działać w nowej, nie dającej się przewidzieć rzeczywistości gospodarczej, przez co nie można dokładnie oszacować wpływu rozprzestrzeniania się wirusa na perspektywy rozwoju oraz wyniki finansowe przedsiębiorstw Grupy. Z punktu widzenia Zarządu Emitenta nie jest to dobry czas na opracowywanie strategii rozwoju. Jednakże w stosownym czasie Bumech dokona przeglądu i rewizji kierunków strategicznych.
  8. Jednocześnie informujemy, że Emitent, w celu poprawy bezpieczeństwa płynności i funkcjonowania Grupy Kapitałowej, opracował wariantowy plan postępowania w warunkach pandemii, który został wdrożony do realizacji przez wszystkie spółki z Grupy.
  9. Zarządy spółek z Grupy skupiają się w chwili obecnej wraz ze służbami prawnymi, ekonomicznymi i technicznymi nad zaadoptowaniem wszelkich obszarów działalności podmiotów do nowych warunków w jakich przychodzi im działać, uwzględniając równocześnie dynamikę zmian.
  10. Emitent nie ma wpływu na wahania kursu akcji, który w ostatnim czasie jest nieprzewidywalny, a spowodowany jest prawdopodobnie ogólnymi nastrojami panującymi na giełdach, choć należy podkreślić, iż na chwilę obecną spółki z Grupy mają zabezpieczone fronty robót. Przygotowują się również do startu w nowych przetargach.

W nawiązaniu do raportu bieżącego nr 8/2020 z dnia 18.03.2020 roku, Emitent informuje, iż otrzymał od dwóch swoich krajowych klientów (JSW, PGG S.A.) informację o zaistnieniu siły wyższej, w związku z czym JSW S.A. wprowadziła trzyzmianowy (w miejsce czterozmianowego) system pracy, zaś PGG S.A., jak dotąd, nie zastosowała tożsamych regulacji. Istnieje ryzyko zmiany przychodów, w przypadku zwiększenia zewnętrznych ograniczeń lub postępującej absencji pracowników. Emitent podjął działania dostosowawcze do zaistniałej sytuacji, zmniejszając ryzyko spowolnienia postępu robót. Dzięki zaangażowaniu służb technicznych, przeorganizowano tryb pracy na taki, który pozwala efektywniej wykorzystać ograniczony w stosunku do standardowego czas pracy, przy uwzględnieniu możliwej, zwiększonej absencji wśród załogi.

Do Emitenta docierają również informacje o ograniczeniu mocy produkcyjnych w gospodarce oraz zapotrzebowania na energię. Istnieje zatem ryzyko zmniejszenia inwestycji oraz powstania zatorów płatniczych w całej gospodarce. Powyższe fakty - pomimo podjętych przez Emitenta i spółki górnicze środków zaradczych - mogą wpłynąć na zmianę zaplanowanych przychodów.

Warto jednak podkreślić, iż Bumech jako spółka z wieloletnią historią, w przeszłości podejmowała z powodzeniem działania dostosowawcze do funkcjonowania w warunkach kryzysu w branży surowcowej, obserwując równocześnie zawężenie konkurencji na rynku. Zdobyte w tamtym okresie doświadczenie będzie bardzo przydatne w obecnej sytuacji, choć oczywiście skala wpływu na Emitenta zjawiska pandemii jest trudna do oszacowania w chwili obecnej.

Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus