Wśród wielu ofert kont bankowych występuje również tzw. konto maklerskie. Docelowo jest produktem bankowym stworzonym z myślą o inwestorach. Wybór konta maklerskiego może być problematyczny. Zwłaszcza dla inwestorów początkujących. Stąd, wyjaśniamy, czym należy się kierować przy jego wyborze.
Konto maklerskie – podstawowe informacje
Konto maklerskie jest to dedykowany rachunek bankowy, który służy do przechowywania papierów wartościowych. W uproszczeniu konto to działa tak,
że klient banku inwestuje, posiada określone papiery wartościowe, realizuje transakcje z ich udziałem, natomiast na rachunku maklerskim w wersji elektronicznej jest to starannie ewidencjonowane. Konto maklerskie w Polsce może być założone zarówno na rzecz osoby fizycznej, jak i prawnej. Wymogiem jest, aby założyciel był osobą pełnoletnią.
Konto maklerskie działa zawsze w powiązaniu z kontem indywidualnym. Należy to rozumieć w ten sposób, że inwestor zasila konto maklerskie wpłatą środków z konta indywidualnego i kolejno zleca transakcje, np. zakupu papierów wartościowych. Analogicznie może zlecać przeksięgowanie np. zarobionych środków finansowych
z konta maklerskiego na swój indywidualny rachunek rozliczeniowo – oszczędnościowy.
Wybór i zakładanie konta maklerskiego dla startującego inwestora – krok po kroku
Wybór i założenie konta maklerskiego nie są proste. Przede wszystkim dlatego, że dzisiaj wiele banków oferuje taki rachunek o różnych parametrach. Analiza własna wielu, różnych ofert rachunków dowodzi, że nie jest możliwe jednoznaczne wskazanie, który z nich jest najlepszy w danym momencie. Wszystko zależy od tego, jakie ma oczekiwania inwestor, jakie chce ponosić koszty takiego rachunku i po co potrzebuje takiego rachunku. Świadomy wybór rachunku maklerskiego przez startującego inwestora powinien być poprzedzony ustaleniem następujących kwestii.
Kryterium nr 1: Zamiary inwestycyjne
Inwestor już na starcie musi się określić, czym chce się zajmować, do czego będzie potrzebował rachunku maklerskiego. To znaczy, musi odpowiedzieć sobie na pytanie, czy chce docelowo działać codziennie na giełdzie, czy raczej będzie inwestorem dokonującym pojedynczych, długoterminowych inwestycji np. w obligacje. Konto maklerskie pod względem parametrów powinno być tak dobrane, aby było optymalne dla ww. aktywności. Warto podczas kontaktu z doradcą bankowym wprost powiedzieć, jakie są zamiary i przeznaczenie rachunku. Wówczas on świadomie dobierze konto do oczekiwania klienta, np. zaproponuje konto z funkcjonalnościami typu krótka sprzedaż, jeśli zakładający zadeklaruje, że chce codziennie realizować aktywnie transakcje giełdowe.
Kryterium nr 2: Akceptowalne koszty rachunku
Początkujący inwestor musi być czujny, aby nie wybrać zbyt drogiego konta maklerskiego. Trzeba starannie pozyskać informację o opłatach za jego prowadzenie, prowizjach od realizowanych transakcji, ewentualnych opłatach dodatkowych. Nie wystarczy poznanie podstawowych opłat, warto dokładnie zweryfikować Taryfę Opłat i Prowizji instytucji, która konto oferuje, aby absolutnie wszystkie potencjalne opłaty poznać.
Należy też uważać, aby nie „zwieść się” niską ceną za uruchomienie rachunku. Bo ta na starcie może być niska, ale już koszty obsługi rachunku są zdecydowanie wyższe.
Pod kątem kosztów zaleca się szukać takich kont maklerskich przy których:
- możliwie niskie są prowizje naliczane w przypadku zlecanych na rachunku transakcji, im niższe, tym lepiej,
- nie ma rozbudowanego katalogu opłat dodatkowych, np. naliczanych od takich czynności jak wydanie zaświadczenia o stanie konta itp.,
- opłata za prowadzenie konta jest najlepiej roczna na poziomie 30 zł – 50 zł,
- opłata za uruchomienie konta jest stosunkowo niska, im mniejsza, tym lepiej.
Aby porównać opłaty i parametry rachunków maklerskich warto skorzystać ze strony https://www.kontomaniak.pl/ranking-kont-maklerskich.
Kryterium 3: Wygoda
Warto także zadbać o założenie konta w takim domu maklerskim, który działa aktywnie. Innymi słowy, posiada wiele oddziałów, co umożliwia w dowolnym miejscu szybkie sfinalizowanie różnych formalności. Część domów maklerskich preferuje model obsługi zdalnej Klientów. To również bardzo ważny atut dla Klienta. To praktyczne rozwiązanie, kiedy Klient może wszystkie dyspozycje zlecać online.
Podsumowując, początkujący inwestor, wybierając konto, powinien zwrócić uwagę na jego funkcjonalności, koszty, wygodę korzystania z niego.