Zarząd INC przyjął nową strategię rozwoju, w której za główny cel stawia sobie osiągnięcie pozycji krajowego lidera w kompleksowej obsłudze małych i średnich spółek poszukujących finansowania na rozwój. Jednym z efektów realizacji celu ma być 6-krotny wzrost wartości firmy do września 2022 – wynika z założeń programu motywacyjnego, będącego jednym z narzędzi realizacji nowej strategii. Jednym z fundamentów planu rozwoju INC są zdywersyfikowane źródła przychodów z działalności doradczo – transakcyjnej. Grupa planuje również rozszerzyć działalność poza Polską.
- Dzięki zmianom, które dokonały się w Grupie INC na przestrzeni ostatnich trzech lat stworzyliśmy ekosystem usług wspierających małe i średnie spółki w pozyskiwaniu finansowania. Jesteśmy swoistym one stop shopem, na który składa się unikalne portfolio kompetencji, doświadczenia oraz licencje. Pierwsze pozytywne efekty nowego, kompleksowego podejścia widać w systematycznie rosnącym portfelu projektów. Negocjujemy też kolejne umowy, w szczególności w obszarze spółek tzw. nowej ekonomii. – komentuje Paweł Śliwiński, prezes INC.
Grupa INC chce skoncentrować się na obsłudze doradczej dla spółek (Autoryzowany Doradca, wprowadzanie spółek na NewConnect, przygotowanie prawno-organizacyjne procesów pozyskania finansowania, procesy M&A), pozyskaniu finansowania (oferowanie instrumentów finansowych, platforma CrowdConnect.pl) oraz inwestycjach (poprzez Alternatywne Spółki Inwestycyjne). W centrum zainteresowania INC są spółki tzw. nowej ekonomii obejmującej m.in. gaming, life science, fintech oraz zaawansowane technologie.
- Niejedna bessa za nami, ale też niejedna hossa przed nami. Grupa działa na rynku kapitałowym od ponad 20 lat przez co dostosowała się do funkcjonowania w zmiennym otoczeniu rynkowym, będącym nieodłącznym elementem tej branży. Pomimo aktualnie trudnej sytuacji na giełdzie realizujemy rekordową liczbę projektów, zarówno w obszarze wprowadzania nowych spółek, jak i oferowania papierów wartościowych. Dywersyfikacja działalności prowadzi z jednej strony do zapewnienia zrównoważonych przychodów i rentowności dzięki działalności usługowej, a z drugiej umożliwia osiągnięcie dodatkowych, ponadprzeciętnych zysków dla akcjonariuszy dzięki selektywnie prowadzonym inwestycjom kapitałowym. – dodaje Paweł Śliwiński.
Grupa INC prowadzi obecnie 12 projektów pozyskania finansowania poprzez emisje akcji, udziałów lub obligacji. Spółka jest również Autoryzowanym Doradcą w 11 procesach wprowadzenia akcji na NewConnect. W ciągu ostatnich miesięcy INC rozpoczęło współpracę z trzema spółkami z Grupy PLW (PLAYWAY) oraz podpisało list intencyjny o współpracy z Tar Heel Capital Pathfinder, dzięki któremu INC będzie podmiotem pierwszego wyboru w zakresie pozyskania finansowaniu lub upublicznienia spółek portfelowych funduszu. Z sukcesem udało się przeprowadzić pierwszy taki projekt jakim było pozyskanie 3,4 mln zł dla spółki Skinwallet.
- Jednym z kluczowych elementów naszej strategii jest rozwój technologiczny oraz cyfryzacja usług. Już teraz jesteśmy jedynym domem maklerskim prowadzącym internetową platformę crowdinwestycyjną. W planach mamy dalszy rozwój finansowania społecznościowego, m.in. crowdfunding przychodowy oparty na blockchain. – komentuje Paweł Śliwiński.
INC jest pierwszym Partnerem Crowdfundingowym GPW. Na platformie CrowdConnect.pl pojawiać się mają sprawdzone projekty, z potencjałem inwestycyjnym oraz gotowością spółki do debiutu na NewConnect w ciągu kilku miesięcy od emisji lub w przypadku mniejszych podmiotów, charakteryzujące się gotowością organizacyjną do przeprowadzenia debiutu w perspektywie 2-3 lat.
Obecnie działalność Grupy INC koncentruje się na rynku polskim, a Grupa prowadzi również działalność w Rumunii. W ramach nowej strategii planowany jest dalszy rozwój działalności doradczej i inwestycyjnej na rynku rumuńskim oraz dotarcie do nowej grupy inwestorów na rynku DACH (Niemcy, Austria, Szwajcaria). W najbliższym czasie Dom Maklerski INC planuje notyfikować działalność transgraniczną w Niemczech i Rumunii.
Sytuacja związana z rozprzestrzenianiem się koronawirusa SARS-Cov-2 powoduje ogromną niepewność na rynkach finansowych. Spółka jest jednak w dobrej kondycji – nie posiada zadłużenia poza bieżącymi standardowymi zobowiązaniami, posiada płynne środki finansowe i nie występuje zagrożenie jej funkcjonowania. Spółka wykorzystuje obecny czas na opracowywanie dokumentacji pod ewentualne rozszerzenie posiadanych licencji, na przygotowywanie rozpoczętych projektów, a także negocjuje nowe kontrakty, tak aby w momencie ustania perturbacji rynkowych być w pełni gotowym do ich realizacji.
- Nie poddajemy się, tylko zbroimy na nową hossę. Od wielu miesięcy pracujemy nad bazą inwestorów indywidualnych i tworzymy klub 149. Członkowie klubu nie są związani koniecznością umorzeń, tak jak inwestorzy instytucjonalni i już wskazują, że widzą wiele okazji inwestycyjnych. Projekty przez nas prowadzone z pewnością ich zainteresują, zatem nie boimy się o stronę popytową. – dodaje prezes INC.
Grupa zamierza również rozwijać działalność inwestycyjną, realizowaną poprzez Alternatywne Spółki Inwestycyjne wchodzące w skład Grupy Kapitałowej INC, tj. Carpathia Capital oraz INC Private Equity ASI.