Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

Historia pewnej transakcji. Część 3 – mariaż

materiał partnera

Udostępnij

Wiatr w żagle i kolejne przejęcie (2014-2015)

Segment infrastruktury w części LNG rozpoczął silniejszy rozwój wraz z pojawieniem się nowych mocy produkcyjnych u dostawców. Pojawiły się w bezpośrednim sąsiedztwie geograficznym Polski trzy projekty budowy źródeł LNG interesujących dla Duonu: Gazoport w Świnoujściu, fabryka LNG w Kaliningradzie i gazoport–statek w Kłajpedzie. Z tych trzech planowanych źródeł pierwsza została uruchomiona instalacja w Kaliningradzie, umożliwiając w 2015 roku zakupy LNG po znacznie korzystniejszych cenach niż uprzednio. Kolejne planowane otwarcia instalacji w Świnoujściu i Kłajpedzie to dla segmentu infrastruktury Duonu definitywny koniec „gospodarki niedoborów” i możliwość planowania wzrostu również tej linii biznesowej.

W segmencie obrotu pojawiła się w 2014 roku możliwość przejęcia podmiotu wyspecjalizowanego w sprzedaży poprzez sieć własnych przedstawicieli handlowych. Duon wykorzystał tę okazję i przejął spółkę AmbEnergia, która uprzednio pozyskiwała klientów dla RWE.

Zakup AmbEnergii był dla Duonu szczególnie istotny również ze względu na istotne efekty synergii – AmbEnergia przed przejęciem przez Duon oferowała jedynie energię elektryczną, a po akwizycji naturalne było rozszerzenie oferty o gaz ziemny (oferta „dual fuel”).

Po III kw. 2015 r. Grupa Duon posiadała 80% udziału w rynku małotonażowego LNG w Polsce. Przypadało na nią również 39% zmian sprzedawcy gazu w segmencie klientów biznesowych oraz 9,5% w zakresie analogicznych zmian sprzedawcy energii elektrycznej dla biznesu.

Wyjście z inwestycji (2016)

Grupą Duon zainteresował się międzynarodowy koncern energetyczny Fortum, który w styczniu 2016 r. złożył wszystkim akcjonariuszom ofertę zakupu akcji po 3,85 PLN, ogłaszając publiczne wezwanie na 100% akcji. To 25% powyżej kursu giełdowego na miesiąc przed wezwaniem, 13%  powyżej kursu z dnia poprzedzającego ogłoszenie wezwania i to pomimo spadków, które dotknęły światowe rynki akcji, nie oszczędzając również GPW. Giełdowy kurs akcji Duon od dołka z grudnia 2011 roku czy listopada 2012 roku wzrósł o około 620%.

- Grupa Duon to kwintesencja działalności private equity Capital Partners w szerokim znaczeniu. Stworzyliśmy wizję dobrego biznesu, znaleźliśmy partnera, zrealizowaliśmy plany rozwoju, dostosowaliśmy się do zmian na rynku, przeprowadziliśmy udaną fuzję, przejęliśmy najlepszy kanał sprzedażowy, a finalnie sprzedaliśmy nasz pakiet akcji z premią do notowań giełdowych podczas trudnego okresu na rynku akcji. Nie byłoby to możliwe bez wielu lat pracy i zaangażowania ze strony pracowników i kierownictwa Duon oraz zrozumienia i współpracy partnerów kapitałowych.  – podsumowuje Paweł Bala, Prezes Zarządu Capital Partners SA.

Grupa Capital Partners w ramach inwestycji private equity zainwestowała w CP Energię / Duon łącznie 9,3 mln PLN. Akcje Duon w posiadane przez Capital Partners SA i CP I FIZ zostały sprzedane za 29,85 mln PLN, co daje prostą stopę zwrotu 220%. Co jednak najważniejsze, inwestycja private equity Capital Partners w Duon oznacza aż 14% długoterminowego rokrocznego zwrotu z kapitału (IRR w latach 2005-2016). Dla porównania, mediana IRR funduszy private equity uruchomionych na świecie w roku 2005 to 7%.

Łącznie fundusze zarządzane przez TFI Capital Partners oraz Capital Partners pozyskały ze sprzedaży akcji Grupy Duon w ramach odpowiedzi na wezwanie ponad 40 mln PLN. Chodzi bowiem nie tylko o papiery, jakie posiadała Capital Partners S.A. i fundusz Capital Partners Investment I FIZ, skupiający inwestycje własne Capital Partners S.A. Dodatkowo bowiem, utworzony w 2014 roku nowy fundusz TFI Capital Partners - CP FIZ, którego certyfikaty inwestycyjne są dostępne dla inwestorów zewnętrznych, również zainwestował w Duon, kupując na początku 2015 roku istotny pakiet akcji po cenie 1,7 PLN za walor, a później w reakcji na napływ nowych środków do funduszu zwiększył stan posiadania akcji Duonu po cenie około 3 PLN za akcję.

- Stosowana przez CP FIZ strategia absolute return, zakładająca inwestycje w pakiety mniejszościowe spółek o dobrych modelach biznesowych i dużym potencjale wzrostu, a za taką bez cienia wątpliwości mogliśmy uznać Duon, przynosi zatem również spektakularne rezultaty – podkreśla Adam Chełchowski, Prezes Zarządu TFI Capital Partners SA.

Przeczytaj również o tym jak powstała koncepcja nowego biznesu oraz o początkach działania Duonu. W kolejnym tekście, przeczytasz o pojawiających się barierach wzrostu oraz o fuzji, która przyniosła rzadko widziany efekt: 2+2>4.

Jeżeli chcesz zadać pytanie zarządzającym funduszami Capital Partners FIZ, prześlij je na adres kontakt(at)biznesradar.pl . Będziesz miał szansę otrzymać odpowiedź w wywiadzie, który opublikujemy już 18 marca 2016 roku.