Nowe laboratorium badawcze CIE (CIECH) uzyskało certyfikację GLP („Good Laboratory Practice”, pol. „Dobra Praktyka Laboratoryjna”), poświadczającą nie tylko wysoką jakość prowadzonych w nim badań, ale również ich wiarygodność i niezależność. Dzięki temu, wyniki badań prowadzonych w warszawskim ośrodku badawczym CIECH będą uznawane globalnie, przez większość międzynarodowych i narodowych podmiotów odpowiedzialnych za dopuszczanie do użytku substancji chemicznych. To kolejny etap w zwiększaniu elementu innowacyjności w działalności biznesowej Grupy i budowania przewagi biznesu AGRO w zakresie badawczo-rozwojowym. Dzięki temu CIECH przyśpieszy rejestrację swoich środków ochrony roślin w kraju i zagranicą, a także istotnie zracjonalizuje koszty prowadzenia badań. W Polsce funkcjonuje zaledwie około 10 laboratoriów pracujących w standardzie GLP dedykowanych dla biznesu AGRO.
Celem zasad dobrej praktyki laboratoryjnej jest zapewnienie jakości i wiarygodności uzyskiwanych wyników badań od momentu ich planowania, aż po właściwe przechowywanie danych źródłowych i sprawozdań, tak, by możliwe było prześledzenie przebiegu badania lub jego całkowite odtworzenie. Dzięki temu ich wyniki są uznawane we wszystkich państwach OECD (Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju) oraz nie wymagają powtórzeń.
Dzięki spełnieniu szeregu wymogów oraz uzyskaniu certyfikacji GLP, warszawskie laboratorium CIECH dołączyło do elity ośrodków badawczych w Europie i na świecie. To nowy etap w procesie budowania przewagi biznesu AGRO Grupy w obszarze innowacji i R&D („Research & Development”, pol. „Badania & Rozwój”). Własne laboratorium z certyfikatem GLP pozwoli CIECH znacząco przyspieszyć prace badawczo-rozwojowe (np. w zakresie przygotowania wymaganej dokumentacji rejestracyjnej), lepiej zarządzać danymi oraz kontrolować jakość począwszy od surowców aż po gotowy produkt.
Oprócz oszczędności czasu (przeprowadzenie rejestracji środków ochrony roślin na nowych rynkach jest czasochłonne i trwa od 3 do 5 lat), nie bez znaczenia jest też racjonalizacja kosztów, która ułatwia prowadzenie działań na dużą skalę. Tworząc laboratorium, CIECH zatrudnił również najwyższej klasy specjalistów, którzy wspierają kadrę badawczo-rozwojową i pomagają zapewnić niezależność w zapewnieniu jakości produktów.
- Uzyskanie certyfikatu GLP to bardzo ważna przewaga konkurencyjna dla naszego biznesu AGRO. Po przejęciu hiszpańskiego dostawcy środków ochrony roślin, spółki Proplan, naszym priorytetem w tym biznesie jest ekspansja zagraniczna, której kluczowym elementem są badania i rejestracje nowych produktów na nowych rynkach. Dzięki Dobrej Praktyce Laboratoryjnej i zespołowi, będziemy robić to szybciej i taniej - mówi Wojciech Babski, szef biznesu AGRO w Grupie CIECH.
Certyfikat GLP to system zapewnienia jakości wymaganych prawem nieklinicznych badań laboratoryjnych, służący ocenie właściwości substancji oraz mieszanin z zakresu bezpieczeństwa i zdrowia dla człowieka oraz środowiska. Jego zasady zostały opracowane w celu zapewnienia najwyższego poziomu jakości i wiarygodności badań w celu uniknięcia ich powtarzania w różnych państwach. Decyzja Rady OECD o wzajemnym uznawaniu danych w ocenie chemikaliów stanowi, iż dane generowane w badaniach chemikaliów w jednym państwie członkowskim OECD, wykonywane zgodnie z zasadami Dobrej Praktyki Laboratoryjnej, powinny być akceptowane w innych państwach członkowskich OECD dla oceny badanych produktów i w innych celach dotyczących ochrony zdrowia ludzi i ochrony środowiska.