Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

KNF chce nałożyć na mBank bufor w wysokości 0,5% łącznej kwoty na ryzyko

Udostępnij

Komitet Stabilności Finansowej wydał opinię w przedmiocie identyfikacji MBK (MBANK) jako innej instytucji o znaczeniu systemowym oraz nałożenia bufora innej instytucji o znaczeniu systemowym w wysokości równoważnej 0,5% łącznej kwoty ekspozycji na ryzyko, podał bank.

"Bank, zgodnie z postanowieniem Komisji Nadzoru Finansowego (KNF), jest stroną postępowania administracyjnego prowadzonego przez KNF, w przedmiocie identyfikacji banku jako innej instytucji o znaczeniu systemowym i nałożenia na bank - na zasadzie skonsolidowanej i indywidualnej - bufora innej instytucji o znaczeniu systemowym, ustalonego w trybie art. 38 ustawy o nadzorze makroostrożnościowym nad systemem finansowym i zarządzaniu kryzysowym w sektorze finansowym - w wysokości równoważnej 0,5% łącznej kwoty ekspozycji na ryzyko obliczonej zgodnie z art. 92 ust. 3 rozporządzenia UE nr 575/2013" - czytamy w komunikacie.

Identyfikacja innych instytucji o znaczeniu systemowym oraz nałożenie na nie buforów nastąpi, zgodnie z art. 39 ustawy o nadzorze makroostrożnościowym nad systemem finansowym i zarządzaniu kryzysowym w systemie finansowym, w formie decyzji administracyjnej KNF, po zasięgnięciu opinii Komitetu Stabilności Finansowej, podano także.

mBank poinformował również, że na dzień publikacji niniejszego raportu nie otrzymał decyzji KNF w przedmiocie identyfikacji innych instytucji o znaczeniu systemowym oraz nałożeniu na nie bufora innej instytucji o znaczeniu systemowym.

"O zakończeniu postępowania administracyjnego w formie decyzji administracyjnej, identyfikującej bank jako inną instytucję o znaczeniu systemowym oraz określeniu wysokości bufora innej instytucji o znaczeniu systemowym, bank poinformuje w odrębnym raporcie po otrzymaniu takiej decyzji" - podsumowano w komunikacie.

mBank (dawniej BRE Bank) należy do czołówki uniwersalnych banków komercyjnych w Polsce. Strategicznym akcjonariuszem mBanku jest niemiecki Commerzbank. Bank jest notowany na GPW w 1992 roku. Aktywa razem banku wyniosły 123,52 mld zł na koniec 2015 r.

Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus