BZW (BZWBK) celuje w zwiększanie udziału w rynku w perspektywie średnioterminowej, poinformował przewodniczący rady nadzorczej Gerry Byrne. Liczy, że dynamika całorocznego wyniku oczyszczonego z jednorazowych zdarzeń będzie "lepsza od średniej rynkowej".
"Potencjalne zmiany właścicielskie w sektorze bankowym nie zmieniają naszej strategii. Cel pozostaje ten sam - chcemy zwiększyć nasze udziały rynkowe w perspektywie średnioterminowej" - powiedział Byrne podczas konferencji.
Bank ma aktualnie 10% udziału rynkowego w kredytach oraz 10,1% w depozytach.
Dodał, że BZ WBK będzie dążył do docelowego zniwelowania efektu podatku bankowego przez wzrost biznesu i pozytywne efekty realizowanej cyfryzacji banku.
"Trzymamy się naszego harmonogramu dotyczącego planu finansowego. W całym roku liczymy, że wyniki będą lepsze od średniej rynkowej" - dodał przewodniczący rady nadzorczej BZ WBK.
Według jego słów, chodzi o dynamikę rezultatów finansowych bez uwzględnienia efektów sprzedaży udziałów w Aviva w ub.r., transakcji Visa z tego roku i podatku bankowego. Wyłączając te czynniki, bank zanotował 1% r/r wzrostu zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w I półroczu do 1,28 mld zł.
Podkreślił, że BZ WBK kontynuuje transformację w kierunku cyfryzacji, uproszczenia usług i rozbudowę zdalnych kanałów.
"To transformacja sposobu działalności - uproszczenie produktów, cyfryzacja procesów, przyrost klientów korzystających z kanałów cyfrowych. Inwestycje w technologie mają zwiększyć poziom obsługi klientów, wygenerować oszczędności i poprawić model biznesowy" - dodał Byrne.
Wskazał, że bank ma 4 mln klientów, z tego 1,2 mln lojalnych (przeprowadzających wszystkie transakcje przez BZ WBK) oraz 2 mln tzw. aktywnych klientów.
W kwestii objęcia przez Michała Gajewskiego stanowiska prezesa BZ WBK skomentował, że w zależności od otrzymania zgód regulatora jest oczekiwanie, że nowy prezes dołączy do banku "w dalszej części tego roku".
W kwestii konsolidacji sektora przewodniczący RN banku wskazał, że sytuacja będzie monitorowana, ale BZ WBK nie jest w sytuacji konieczności zwiększania skali.
"Gdyby pojawił się dobry deal moglibyśmy przeanalizować, ale na dziś skupiamy się na rozwoju naszego biznesu" - podsumował Byrne.
Bank Zachodni WBK należy do czołówki banków uniwersalnych w Polsce. Jego akcje są notowane na warszawskiej GPW. Jego głównym akcjonariuszem jest hiszpański Santander, pierwszy bank w strefie euro i 11. na świecie pod względem kapitalizacji.