Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

Tchórzewski: Banki zapewnią 30-35% finansowania Ostrołęki C

Krzysztof Tchórzewski
Krzysztof Tchórzewski
Udostępnij

Polskie banki zapewnią 30-35% finansowania projektu budowy elektrowni węglowej Ostrołęka C, co oznacza, że finansowanie udało się złożyć, poinformował minister energii Krzysztof Tchórzewski.

"Jesteśmy w takiej sytuacji, że dzięki bankom polskim to finansowanie udało się złożyć. Finansowanie z kredytu dla tej elektrowni to 30-35% kosztów jej budowy, inaczej niż na innych budowach, bo najczęściej 30-35% to wkład własny, a tu jest odwrotnie" - powiedział Tchórzewski w wywiadzie dla Radia Wnet.

Zwrócił uwagę, że mimo, iż Komisja Europejska godzi się na takie rozwiązania, że Polska będzie jeszcze dziesiątki lat korzystała z węgla w energetyce, to niektóre instytucje finansowe i europejskie przyjęły zasady dekarbonizacji. Według niego, to zasady nie ekonomiczne, a ideologiczne.

Pod koniec września Tchórzewski mówił, że spółki energetyczne mają środki pozwalające na finansowanie ponad 50% budowy Elektrowni Ostrołęka C, jednak wyzwaniem są rozmowy z bankami, które są niechętne finansowaniu inwestycji węglowych.

W lipcu br. walne zgromadzenie wspólników Elektrowni Ostrołęka sp. z o.o. wyraziło zgodę na zawarcie umowy z konsorcjum GE Power i Alstom Power Systems jako generalnym wykonawcą Elektrowni Ostrołęka C. Wspólnikami Elektrowni Ostrołęka sp. z o.o. są ENG (ENERGA) i ENA (ENEA), które mają po 50% udziałów. Konsorcjum zaoferowało cenę 6,023 mld zł brutto.

Na początku września Energa, Enea i Elektrownia Ostrołęka zawarły porozumienie z Funduszem Inwestycyjnym Zamkniętym Aktywów Niepublicznych Energia - zarządzanym przez należące do Polskiej Grupy Energetycznej (PGE) TFI Energia - w zakresie zaangażowania kapitałowego Funduszu w kwocie do 1 mld zł w projekt budowy i eksploatacji bloku energetycznego, o mocy brutto około 1000 MW.

Grupa Energa jest trzecim największym operatorem systemu dystrybucyjnego w zakresie dostarczanej energii i trzecim największym sprzedawcą energii elektrycznej do odbiorców końcowych. Całkowita zainstalowana moc wytwórcza w elektrowniach grupy wynosi ok. 1,34 GW.

Podstawą działania grupy kapitałowej Enea jest wydobycie węgla kamiennego oraz wytwarzanie, dystrybucja i handel energią elektryczną. Sieć dystrybucyjna grupy, zlokalizowana w zachodniej i południowo-zachodniej Polsce, obejmuje 20% powierzchni kraju. Spółka jest notowana na GPW od 2008 r.

Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus