Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

Spółka zależna Scope opracowała wersję chipa mikroprzepływowego do Clostridium

Udostępnij

Curiosity Diagnostics, spółka zależna SCP (SCPFL), opracowała laboratoryjną wersję chipa mikroprzepływowego do panelu Clostridium wraz z metodami i odczynnikami służącymi do wykrywania bakterii Clostridium difficile, podała spółka. To drugi po MRSA (identyfikacja i antybiotykooporność gronkowca złocistego) panel opracowany przez spółkę.

"To drugi opracowany przez nas panel, ukierunkowany na wykrywanie patogenów bakteryjnych odpowiedzialnych za najczęstsze i najgroźniejsze infekcje nabywane przez pacjentów w warunkach szpitalnych. Panel Clostridium użyty w systemie PCR|ONE ma pomóc w jak najszybszej i najpełniejszej diagnostyce patogenu" -  powiedział współzałożyciel, istotny akcjonariusz i członek zarządu Scope Fluidics Marcin Izydorzak, cytowany w komunikacie. 

Dodał, że w odróżnieniu od panelu MRSA, badaną próbką nie jest wymaz z nosa, a kał.

"W związku z tym przygotowanie skutecznego panelu wymagało od nas dodatkowego wysiłku w postaci opracowania wstępnego kroku polegającego na podczyszczeniu próbki kałowej przed umieszczeniem jej w kartridżu. Z sukcesem udało nam się to zrealizować, a dodatkowo nasza procedura doskonale nadaje się do implementacji w postaci automatycznej na chip. Już trwają prace nad jej implementacją, więc produkowany przez nas kartridż będzie wymagał jedynie nałożenia próbki, co zajmuje niecałą minutę - o wiele mniej czasu, niż zakładaliśmy" - powiedział Izydorzak.

Zakażenia szpitalne MRSA i Clostridium difficile to nie tylko problem w wymiarze ludzkim, ale także finansowym dla szpitali - w samych Stanach Zjednoczonych koszty związane z tymi zakażeniami szacowane są na 2-3 mld dolarów rocznie, w Europie na ok. 3 mld euro. Powyżej 90% zakażeń Clostridium difficile ma źródło szpitalne. Wzrost kosztów opieki medycznej w USA wynosi ponad 7 tys. USD w przeliczeniu na jednego pacjenta zakażonego Clostridium difficile, podano także.

System PCR|ONE stanowi odpowiedź na wysokie zapotrzebowanie opracowania metod szybkiej i skutecznej diagnostyki medycznej, w szczególności szpitalnej. System przeprowadza w pełni automatyczną izolację i analizę materiału genetycznego patogenów bakteryjnych i wirusowych w próbkach klinicznych. PCR|ONE jest bezkonkurencyjny pod kątem szybkości i kompleksowości analiz - może rozpoznać do kilkudziesięciu patogenów w ciągu kilkunastu minut od pobrania próbki. 

"Panele MRSA i Clostridium difficile wykorzystywane w systemie PCR|ONE znajdą zastosowanie w badaniach przesiewowych wszystkich pacjentów przyjmowanych do hospitalizacji oraz osób poddawanych nagłym interwencjom medycznym. W przyszłości Spółka będzie mogła z łatwością rozszerzyć funkcjonalność systemu PCR|ONE o nowe panele badań" - czytamy także.

Technologie użyte w systemie chronione są patentem na terenie USA. Spółka jest w trakcie pozyskiwania patentów w innych krajach, m.in. na terenie całej Unii Europejskiej, podano także.

Scope Fluidics powstał w 2010 r. w Instytucie Chemii Fizycznej Polskiej Akademii Nauk z myślą o tworzeniu rozwiązań dla medycyny na bazie technologii mikroprzepływowych. Spółka zajmuje się rozwojem projektów technologicznych w obszarze diagnostyki i ochrony zdrowia. Scope Fluidics jest notowany na NewConnect.

Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus