Rozmowy z bankami finansującymi projekt bloku gazowo-parowego w Stalowej Woli są bliskie ukończenia, a inwentaryzacja projektu powinna zakończyć się na jesieni, poinformował prezes Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGN (PGNIG)) Piotr Woźniak.
"Trwają bardzo trudne rozmowy, ale już widać wyjście z sytuacji. Inwentaryzacja skończy się na jesieni, wtedy będziemy wiedzieli, na czym stoimy" - powiedział Woźniak dziennikarzom.
Podkreślił, że PGNiG jest wciąż zainteresowane dokończeniem projektu, który realizuje wspólnie z Tauronem Polska Energia.
Dodał, że z bankami finansującymi osiągnięto już prawie porozumienie, ale rozmowy nie zostały jeszcze zakończone ze względu na okres wakacyjny
W czerwcu Woźniak mówił, że spółka rozważa kilka scenariuszy dotyczących wspólnego z Tauronem Polska Energia projektu elektrociepłowni w Stalowej Woli, w tym przeniesienie inwestycji na warszawski Żerań. Jego zdaniem, inwestycja opóźni się o ok.2,5-3 lat.
W połowie marca br. prezes Taurona Remigiusz Nowakowski informował, że Grupa liczy, iż elektrociepłownia w Stalowej Woli zostanie ukończona najpóźniej do 2018 r., pomimo trudności z realizacją inwestycji.
Na początku lutego PGNiG podało, że Elektrociepłownia Stalowa Wola - spółka celowa Tauron Wytwarzanie oraz PGNiG Termika - odstąpiła od kontraktu z generalnym wykonawcą budowy bloku gazowo-parowego - firmą Abener Energia.
Inwestycja w Stalowej Woli obejmuje budowę bloku gazowo-parowego o mocy elektrycznej 450 MWe i cieplnej 240 MWt. Blok gazowo-parowy pracujący w wysokosprawnej kogeneracji jest budowany na terenie istniejącej już elektrowni w Stalowej Woli, a oddanie go do eksploatacji planowane było na drugą połowę 2015 r.
PGNiG jest obecne na warszawskiej giełdzie od 2005 r. Grupa zajmuje się wydobyciem gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju, importem gazu ziemnego do Polski, magazynowaniem gazu w podziemnych magazynach gazu, dystrybucją paliw gazowych, a także zagospodarowaniem złóż gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju i za granicą oraz świadczeniem usług geologicznych, geofizycznych i poszukiwawczych w Polsce i za granicą.