Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

„Nic się nie dzieje, proszę pana. Nic”. Brak zmian w portfelu Domu Maklerskiego BOŚ

Udostępnij

Czerwiec nie przyniósł zmian wśród spółek wchodzących w skład portfela Domu Maklerskiego BOŚ. Brak zmian nie oznacza jednak inwestycyjnych wakacji. Analitycy podtrzymali rekomendacje dla wszystkich spółek, które w dalszym ciągu mogą zachowywać się lepiej od szerokiego rynku.

Pozorna flauta to efekt całkowitego braku pozytywnych wydarzeń. Nastroje panujące wśród inwestorów są od początku roku coraz gorsze, a apogeum nastąpiło wraz z wynikiem referendum o dalszym członkostwie Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej. Zdaniem analityków wskutek Brexitu w przyszłym roku strefę euro czeka gospodarcza stagnacja, a na Wyspach możemy być świadkami recesji. Przy takiej perspektywie, trudno się dziwić zniechęceniu inwestorów. Według DM BOŚ również w najbliższej przyszłości cechować ich będzie podwyższona niepewność, a sentyment osłabnie. Przynajmniej w stosunku do kluczowych rynków europejskich.

O optymizm trudno również na warszawskim parkiecie, chociaż z innych powodów niż na światowych rynkach. 

„W odniesieniu do lokalnego rynku akcji trudno zachować optymizm. Abstrahując od konsekwencji Brexitu, dynamika zysków korporacyjnych nie wspiera rynku akcji (…). Jest to sytuacja, która, naszym zdaniem, najprawdopodobniej utrzyma się w przewidywalnej przyszłości (oczekujemy dalszego spadku powtarzalnych zbiorczych zysków spółek w II-IV kwartale br.) Zważywszy na słabe perspektywy wzrostu zysków (dodatkowo osłabione przez negatywne skutki Brexitu) oraz istotne czynniki ryzyka charakterystyczne dla polskiego rynku (kwestia kredytów frankowych, niewykluczona konsolidacja OFE pod ‘państwowym parasolem’, itp.) obniżamy nasze oczekiwania odnośnie wartości indeksu WIG na koniec 2016 roku z 47 tys. pkt do 41 tys. pkt.” – czytamy w raporcie

Jednak również w tak mało sprzyjających warunkach, analitycy wytypowali spółki, które mogą zachowywać się lepiej od szerokiego rynku, podtrzymując ich rekomendacje sprzed miesiąca. Brak zmian w składzie portfela, nie oznacza przecież braku korekt udziałów znajdujących się w nim spółek, perspektywy dla kilku spółek wyglądają lepiej niż jeszcze miesiąc temu.

W stosunku do ubiegłego miesiąca najbardziej, bo z 3% do 8%, wzrosła waga ABS (ASSECOBS). Analitycy zwrócili uwagę na lepsze od oczekiwań wyniki ze sprzedaży eksportowej, które również w kolejnych kwartałach mają wpłynąć na poprawę wyników spółki.

O 4 p.p. wyższy niż przed miesiącem udział w portfelu otrzymały również PKN (PKNORLEN) oraz CDR (CDPROJEKT). Obie spółki zdaniem DM BOŚ będą przede wszystkim mogły pochwalić się udanym drugim kwartałem. W przypadku CD Projekt wymieniono także potencjał do generowania zysków najnowszej gry studia, Gwint.

Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus