Alior Bank otwiera przestrzeń w budynku Warsaw Spire, w której wraz ze startupami z branży fintech wdroży nowe rozwiązania w ramach autorskiego programu akceleracyjnego RBL_START. Program, którego celem jest wypracowanie produktów oraz usług docenianych przez klientów i wspierających automatyzację procesów, będzie trwał 3 miesiące, a najlepsze z rozwiązań zostaną wdrożone w ALR (ALIOR), podał bank.
W trakcie programu akceleracyjnego startupy będą wypracowywać rozwiązania we współpracy z mentorami banku oraz partnerami zewnętrznymi. W przestrzeni w Warsaw Spire startupy będą mogły wraz z klientami banku przeprowadzać testy swoich rozwiązań. Tam też będą odbywać się warsztaty oraz mentoring. Uczestnicy otrzymają również dostęp do środowiska testowego z usługami API związanymi z PSD 2 (Alior Bank Developer Portal).
Partnerami programu są: PZU, Giełda Papierów Wartościowych (GPW), Huge Thing, Mastercard, IBM, Google Cloud, Amazon oraz Microsoft.
"Jednym z wyznaczników innowacyjnej firmy jest umiejętność współpracy ze startupami. Wdrażając autorski program RBL_START po raz kolejny udowodnimy, że 'Cyfrowy Buntownik' to nie frazes, a realne zobowiązanie. Po testach z technologią blockchain i modelem Open API wchodzimy na następny poziom zaawansowania: chcemy wypracować rozwiązania, które zrewolucjonizują rynek" - powiedziała prezes Katarzyna Sułkowska, cytowana w komunikacie.
Bank podał, że do programu RBL_START zgłosiło się prawie 100 startupów z całego świata, spośród których zostało wyłonionych 8 podmiotów. Tegoroczna edycja upłynie pod hasłem Open Banking, ponieważ profil wielu zgłoszonych startupów nawiązuje do tego modelu. Wśród startupów zakwalifikowanych do programu RBL_START znalazły się innowacyjne rozwiązania m.in. w obszarze agregacji rachunków i kategoryzacji wydatków, robo advisory, odroczonych płatności, sztucznej inteligencji czy zdalnej weryfikacji w oparciu o PSD2 i technologię blockchain.
"Akcelerator Alior Banku to ogromna szansa dla startupów. Ich członkowie nabędą nowe kompetencje, zaprezentowane przez nich rozwiązania zostaną dopracowywane we współpracy z mentorami, a następnie wybrane projekty dostaną szansę na wdrożenie w banku lub w PZU, który jest głównym partnerem tej edycji. Jednak to nie wszystko. Startupy biorące udział w programie mogą ubiegać się w Alior Banku o finansowanie na rozwój działalności. Planujemy także wyjazd do Londynu, podczas którego nasi uczestnicy będą mieli okazję zapoznać się z tamtejszym rynkiem fintechowym" - powiedziała menedżerka ds. partnerstw FinTech w Alior Banku Kamila Wincenciak, cytowana w komunikacie.
Wraz ze startem programu RBL_START, wprowadzany jest nowy brand Alior Banku: RBL_(skrót od REBEL). Pod tą marką działają obecnie dwa podmioty: RBL_START - program akceleracyjny dla startupów oraz RBL_LAB - laboratorium do pracy nad rozwiązaniami technologicznymi.
Alior Bank przypomniał, że wraz ze startupem VoicePin z sukcesem wprowadził rozwiązanie DRONN - sztuczną inteligencję, która w banku wspiera m.in. monitoring klientów kluczowych oraz podwyższonego ryzyka, procesy zamykania ROR i wysyłkę ponagleń w ramach zajęć egzekucyjnych. Obecnie "Cyfrowy Buntownik" jest w trakcie tworzenia paneuropejskiej platformy opartej na modelu Open API we współpracy z firmą Mastercard oraz zagranicznymi fintechami: Raisin i solarisBank.
Alior Bank rozpoczął działalność w listopadzie 2008 roku. Bank zadebiutował na warszawskiej giełdzie w grudniu 2012 r. Aktywa banku miały wartość 69,5 mld zł na koniec 2017 r.