Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

PGNiG UN wykona odwiert na Morzu Norweskim w roli operatora

Udostępnij

PGNiG Upstream Norway (PGNiG UN) z Grupy Kapitałowej Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG) jako pierwsza polska spółka wykona odwiert na Morzu Norweskim w roli operatora, podało PGN (PGNIG).

"Nasza obecność w Norwegii rozwija się zgodnie z planem. Wszystkie działania koncentrujemy na tym, aby w 2022 roku móc dostarczać gaz ziemny do Polski przez gazociąg Baltic Pipe. Krok po kroku, przy wsparciu polskiego rządu, razem z rzetelnymi partnerami, realizujemy program dywersyfikacji dostaw błękitnego paliwa do naszego kraju" - powiedział prezes PGNiG SA Piotr Woźniak, cytowany w komunikacie.

"Na rynku norweskim zamierzamy aktywnie uczestniczyć w kolejnych rundach koncesyjnych. Prowadzimy również negocjacje handlowe, by pozyskać nowe obszary do poszukiwania i wydobycia węglowodorów" - dodał prezes.

PGNiG Upstream Norway jako operator wykona odwiert poszukiwawczy w obrębie koncesji PL838 z wykorzystaniem półzanurzalnej platformy wiertniczej, podano w komunikacie.

Od trzech lat funkcję operatora PL838 pełni PGNiG UN z 40% udziałów, a partnerami są firmy Aker BP i DEA Norge, które mają po 30% udziałów. Koncesja PL838 znajduje się na Morzu Norweskim i przylega bezpośrednio do obszaru licencyjnego złóż Skarv i Ærfugl, gdzie PGNiG posiada 12% udziałów jako partner.

"W obszarze koncesji udokumentowano kilka prospektów poszukiwawczych mogących zawierać złoża ropy naftowej i gazu ziemnego. Koncepcje geologiczne, bazujące na doświadczeniach PGNiG z Polski, zostały docenione przez norweskich partnerów, którzy jednomyślnie poparli rekomendację dotyczącą wykonania odwiertu poszukiwawczego. Obecnie trwają prace nad projektowaniem otworu, który zostanie odwiercony w 2019 roku" - czytamy dalej.

PGNiG Upstream Norway posiada udziały w 20 koncesjach poszukiwawczo-wydobywczych w Norwegii. Na dwóch z nich pełni rolę operatora. Firma prowadzi produkcję węglowodorów z pięciu złóż oraz posiada udziały w dwóch innych będących w fazie zagospodarowania. Wielkość udokumentowanych zasobów wydobywalnych Grupy PGNiG w Norwegii wynosi 83 mln boe (stan na 1 stycznia 2018 roku), podano też w materiale.

Od rozpoczęcia produkcji w 2012 r. PGNiG wydobyło w Norwegii 2,14 mld m3 gazu i prawie 2,2 mln ton ropy naftowej. Po 2022 roku spółka planuje tu wydobywać 2,5 mld m3 gazu ziemnego rocznie.

PGNiG jest obecne na warszawskiej giełdzie od 2005 r. Grupa zajmuje się wydobyciem gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju i za granicą, importem i eksportem gazu ziemnego, magazynowaniem gazu w podziemnych magazynach gazu, dystrybucją paliw gazowych, a także zagospodarowaniem złóż gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju i za granicą oraz świadczeniem usług geologicznych, geofizycznych i poszukiwawczych w Polsce i za granicą.

Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus