Bank Zachodni WBK podpisał z Krajową Izbą Rozliczeniową umowę uczestnictwa w systemie Inkart, poinformowały instytucje. Umowa dotyczy przetwarzania krajowych transakcji kartowych i bankomatowych w lokalnym systemie rozliczeń Inkart, podano także.
"KIR koncentruje się na tworzeniu innowacyjnych i bezpiecznych usług dla sektora finansowego w Polsce, które wspomagają i usprawniają jego działanie. Inkart to nowa jakość na naszym rynku. Podpisanie umowy z BZW (BZWBK) jest dla KIR potwierdzeniem zainteresowania ze strony rynku lokalnym rozwiązaniem rozliczeń transakcji kartowych" - powiedział wiceprezes KIR Dariusz Marcjasz, cytowany we wspólnym komunikacie.
Usługi rozliczania krajowych transakcji kartowych, świadczone przez KIR w systemie Inkart są skierowane do wydawców kart płatniczych i agentów rozliczeniowych działających na polskim rynku. Obejmują one transakcje w punktach usługowo-handlowych, bankomatach i innych urządzeniach w kraju, podano także.
"Bank rozpocznie testy w ciągu najbliższych tygodni" - czytamy w komunikacie.
KIR powstał w 1992 r. z inicjatywy Związku Banków Polskich, 16 największych banków oraz Narodowego Banku Polskiego. Celem izby jest zapewnienie bezpiecznych usług rozliczeniowych oraz wspieranie tworzenia nowoczesnej i innowacyjnej gospodarki. Izba świadczy usługi rozliczeniowe za pośrednictwem elektronicznych systemów rozliczeniowych.
Bank Zachodni WBK należy do czołówki banków uniwersalnych w Polsce. Jego akcje są notowane na warszawskiej GPW. Jego głównym akcjonariuszem jest hiszpański Santander, pierwszy bank w strefie euro i 11. na świecie pod względem kapitalizacji.