Energa Wytwarzanie – spółka zależna ENG (ENERGA) – rozpoczęła roczny pilotaż projektu instalacji paneli fotowoltaicznych na wodzie - na zbiorniku przy elektrowni wodnej w Łapinie, podała spółka. Grupa rozważa wprowadzenie tego rozwiązania - pierwszego w Polsce - na większą skalę, jeśli wyniki pilotażu będą satysfakcjonujące.
"Testowana technologia w dziedzinie wytwarzania energii jest kolejnym dowodem na to, że ciągle pracujemy nad optymalizacją obiektów wytwórczych OZE. Jeżeli wyniki pilotażu będą satysfakcjonujące, wówczas przystąpimy do realizacji tego typu rozwiązania na większą skalę" – powiedziała p.o. prezesa Energi Alicja Barbara Klimiuk, cytowana w komunikacie.
Doświadczenia innych krajów wskazują, że przeniesienie paneli fotowoltaicznych na wodę pozwala istotnie zwiększyć wielkość wyprodukowanej energii elektrycznej. W związku z tym, iż warunki atmosferyczne w Polsce różnią się znacznie od krajów, w których to rozwiązanie zaczyna być popularne, Energa uważa za zasadne sprawdzenie, czy taki układ poprawi efektywność instalacji fotowoltaicznej w naszym klimacie.
Energa Wytwarzanie testuje instalację o mocy kilku kW. Testy będą trwać w zmieniających się warunkach pogodowych, przez dwanaście miesięcy.
"Chcemy sprawdzić działanie instalacji we wszystkich porach roku – zwłaszcza zimą, kiedy pojawia się oblodzenie. Doświadczenia innych krajów wykazały zwiększoną o ponad 10% wydajność energetyczną wynikającą z efektu chłodzącego wody oraz ograniczenia zabrudzeń. Co więcej, do zwiększonej wydajności paneli przyczynia się również odbicie promieni słonecznych od lustra wody. Ponadto pływające farmy fotowoltaiczne można także doposażyć w systemy nadążne. Dzięki nim panele ustawiają się w optymalnej pozycji w stosunku do Słońca. Może to zwiększyć poziom generowanej energii elektrycznej nawet o 20%" - powiedziała Katarzyna Serdeczna, kierownik projektu w Enerdze Wytwarzanie.
Energa eksploatuje obecnie dwie farmy fotowoltaiczne na lądzie. Elektrownia fotowoltaiczna Czernikowo we wsi Wygoda koło Torunia ma moc 3,77 MW. Roczna produkcja brutto energii elektrycznej dla czernikowskiej farmy w 2017 r. wyniosła ok. 3204 MWh. Druga instalacja - PV Delta - znajduje się w Gdańsku. Ma moc 1,63 MW, a jej produkcja w 2017 r. wyniosła 1381 MWh brutto.
Grupa Energa jest trzecim największym operatorem systemu dystrybucyjnego w zakresie dostarczanej energii i trzecim największym sprzedawcą energii elektrycznej do odbiorców końcowych. Całkowita zainstalowana moc wytwórcza w elektrowniach grupy wynosi ok. 1,34 GW.