Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

PBKM ma zgodę portugalskiego urzędu antymonopolowego na przejęcie Stemlab

Udostępnij

Portugalski Urząd Ochrony Konkurencji (Autoridade da Concorrencia) wydał zgodę na przejęcie przez Polski Bank Komórek Macierzystych (BKM (PBKM)) kontroli nad spółką Stemlab, podał BKM (PBKM)

"Emitent przypomina, iż uzyskanie zgody na przejęcie kontroli nad Stelmab stanowi jeden z dwóch warunków zawieszających umowy nabycia akcji Stemlab" - czytamy w komunikacie. 

W połowie lipca PBKM poinformował o przejęciu pakietu większościowego portugalskiej spółki Stemlab za 16,5 mln euro, co stanowi równowartość ok. 71 mln zł, skorygowane o dług netto. 

Podano wówczas, że transakcja dojdzie do skutku pod warunkiem uzyskania finansowania na akwizycję przez PBKM i wydania zgody na przejęcie przez portugalski urząd antymonopolowy z uwagi na ponad 50-proc. udział Stemlab na rynku portugalskim. PBKM spodziewał się zamknięcia transakcji w terminie do 60 dni od daty podpisania umowy. 

Transakcja będzie sfinansowana przez PBKM poprzez zaciągnięcie długu, ale niewykluczone, że zamiast emisji obligacji PBKM skorzysta z opcji zaciągnięcia kredytu lub finansowania mieszanego. 

Stemlab został założony w 2003 roku i był jednym z pierwszych niepublicznych banków komórek macierzystych w Europie. Od początku działalności prowadził także własne badania nad zastosowaniem komórek macierzystych w leczeniu i terapiach eksperymentalnych. Na koniec 2017 roku Stemlab przechowywał łącznie ok. 98 tys. próbek krwi pępowinowej lub tkanek oraz ok. 120 tys. wszystkich rodzajów materiałów biologicznych.

Polski Bank Komórek Macierzystych został założony w 2002 roku i zajmuje się pozyskiwaniem, przetwarzaniem i wieloletnim przechowywaniem komórek macierzystych pochodzących z krwi pępowinowej i innych tkanek popłodowych. Celem działalności PBKM jest zapewnienie dziecku lub członkom rodziny szybkiego dostępu do materiału biologicznego, który może być stosowany w nowoczesnych terapiach. Spółka zadebiutowała na GPW w 2016 r.