Rynek mieszkaniowy był podobny do poprzedniego kwartału: utrzymywał się silny popyt, zaś podaż kurczyła się, co przyśpieszało tempo wzrostu cen, uważa prezes DOM (DOMDEV) Jarosław Szanajca.
"Problemy wielu deweloperów z uzupełnianiem oferty pogłębiły się. Podaż ograniczały trzy główne czynniki: koszty i dostępność gruntów, trudności z uzyskiwaniem decyzji administracyjnych oraz wzrost kosztów i spadek dostępności usług budowlanych" - powiedział Szanajca, cytowany w komunikacie.
Podkreślił, że spośród tych problemów, obecnie najbardziej znaczące są problemy z generalnym wykonawstwem.
"W drugiej połowie 2017 roku odnotowaliśmy istotny wzrost kosztów budowy, który już w mniejszym stopniu, był również widoczny w pierwszej połowie bieżącego roku. Strukturalny niedobór siły roboczej to problem, z którym będziemy się mierzyć w nadchodzących latach, jednak niedawna stabilizacja cen stali może wskazywać na stabilizowanie się kosztów budowy" - wskazał prezes.
Dodał, że odpowiedzią Dom Development S.A. było powołanie Dom Construction Sp. z o.o., która rozpoczęła działalność w II kwartale 2018r.
"Spółka ta będzie generalnym wykonawcą części projektów Dom Development S.A., wykorzystując dziesięcioletnie doświadczenie Euro Styl S.A. w branży budowlanej. Ten ruch ma na celu zapewnienie kontroli kosztów oraz jakości, co ma zasadnicze znaczenie dla naszej długoterminowej zyskowności" - wyjaśnił Szanajca.
Ceny gruntów w II kwartale 2018 r. utrzymywały się na wysokim poziomie, przy silnej konkurencji o niewielkie działki w zasięgu finansowym mniejszych deweloperów. W tej sytuacji Dom Development S.A. ma możliwość wykorzystania posiadanych znacznych zasobów gotówki na zakup większych, zyskownych projektów, poinformował także prezes.
"Starty nowych projektów są często opóźnione przez brak decyzji administracyjnych. Ten problem szczególnie dotyczy Warszawy, w mniejszym stopniu Trójmiasta i Wrocławia. Trudności dotykają wszystkich deweloperów, jednak w przypadku mniej doświadczonych firm mogą stanowić zagrożenie dla kontynuacji ich działalności" - dodał Szanajca.
"W opinii Zarządu, Grupa Kapitałowa Dom Development S.A. jest w bardzo korzystnym położeniu i może skorzystać z możliwości jakie stwarza silny popyt, który będzie się utrzymywał. Poradziwszy sobie z wyzwaniami związanymi z procesem budowy, oczekujemy, że wzrost marż skompensuje mniejsze wolumeny" - podsumował.
Szanajca zwrócił też uwagę, że w II kw. tego roku zainteresowanie nowymi mieszkaniami pozostawało wysokie. Zakupy za gotówkę stanowiły ponad 35% sprzedaży w Dom Development S.A. Jednocześnie w ostatnich kwartałach istotnie wzrosły wolumen i wartość nowo udzielanych kredytów hipotecznych.
W II kwartale 2018 roku Grupa Dom Development sprzedała 802 lokale netto: 566 w Warszawie, 183 w Trójmieście i 53 we Wrocławiu. Łączna sprzedaż grupy w I półroczu 2018 roku wyniosła 1 650 lokali wobec 1845 rok wcześniej (spadek o blisko 11%).
W II kwartale 2018 r. grupa przekazała 1 025 lokali, o 52% więcej niż w II kwartale 2017 roku. Łącznie w I półroczu 2018 roku grupa przekazała 1 441 lokali wobec 865 lokali, co oznacza wzrost o 67% r/r.
Dom Development - jeden z największych deweloperów mieszkaniowych w Polsce - jest notowany na warszawskiej giełdzie od 2006 roku.