Grupa KRI (KREDYTIN) nabyła w Polsce, Rosji, Bułgarii i Rumunii od stycznia do maja bieżącego roku portfele, składające się z wierzytelności detalicznych, pożyczkowych, telekomunikacyjnych i ubezpieczeniowych, o łącznej wartości nominalnej 340,4 mln zł, podała spółka.
"Obserwujemy bardzo dobrą koniunkturę na rynku wierzytelności zarówno w kraju, jak i za granicą, którą staramy się w pełni wykorzystać. Korzystna sytuacja płynnościowa oraz sprawdzony model biznesowy pozwalają nam konsekwentnie realizować naszą strategię. Jej fundamentem jest zwiększanie wartości nominalnej nabywanych portfeli, a w efekcie, dzięki efektywnym metodom odzyskiwania należności, także wyników finansowych" - powiedział członek zarządu, dyrektor finansowy Kredyt Inkaso Bastian Ringhardt, cytowany w komunikacie.
W ramach dywersyfikacji działalności Kredyt Inkaso jest aktywnym graczem także poza Polską. Ponad 10% wartości nominalnej kupionych w ostatnich miesiącach pakietów wierzytelności przypada na dłużników na rynkach zagranicznych. Spółka koncentruje się aktualnie na krajach Europy Środkowo-Wschodniej, które oferują bardzo atrakcyjne stopy zwrotu z inwestycji, podano również.
Kredyt Inkaso stawia na dywersyfikację także w obszarze finansowania biznesu, emitując obligacje w drodze ofert publicznych i prywatnych oraz posiłkując się kredytami. W maju fundusze sekurytyzacyjne grupy podpisały umowy z ING Bankiem Śląskim, zyskując dostęp do kredytów o łącznej wartości do 140 mln zł.
"Staramy się także różnicować nasze inwestycje pod względem branż, inwestując w portfele detaliczne, hipoteczne, małych i średnich przedsiębiorstw, telekomunikacyjne czy ubezpieczeniowe. Zakładamy wzrost marży operacyjnej na prowadzonej działalności, dzięki optymalizacji kosztów nabywania wierzytelności oraz wzrostowi rentowności ich likwidacji" - podsumował Ringhardt.
Kredyt Inkaso to firma zarządzającą portfelami wierzytelności. Spółka jest notowana na warszawskiej giełdzie od 2007 r