BDZ (BEDZIN) chce dalej rozwijać się jako grupa finansowo-produkcyjna i może zaangażować się w 2-3 małe projekty kogeneracyjne w tym i przyszłym roku, poinformowali ISBnews przedstawiciele spółki.
"Mamy dwa scenariusze - jeden, że z inwestorem zagranicznym znajdziemy konsensus w sprawie zbycia Elektrociepłowni Będzin sp. z o.o. i w październiku dojdzie do podpisania umowy, a w przyszłym roku sprzedaży tego aktywa. I drugi wariant, że te wszystkie uzgodnienia przesuną się przynajmniej o rok. Niezależnie od wariantu, planujemy dynamiczny rozwój naszych usług finansowych w Energo-Utechu, związanych z finansowaniem pozabilansowym inwestycji w małe kogeneracje. Nad tym pracujemy i od lipca br. uruchamiamy bardzo intensywne działania w tym zakresie" - powiedział prezes Krzysztof Kwiatkowski w rozmowie z ISBnews.
Zarząd planuje zaprezentować tę strategię radzie nadzorczej i akcjonariuszom na walnym zgromadzeniu 28 czerwca br.
"Jeśli szybciej sprzedamy elektrociepłownię, to część pieniędzy z tego tytułu będzie wykorzystana właśnie na rozwój. Jeżeli później, to te pieniądze będą wykorzystane w fazie późniejszej" - wskazał prezes.
Grupa ocenia, że ma zdolność finansową, organizacyjną i doradczą do obsługi 2-3 projektów kogeneracyjnych o wartości 50-250 mln zł równolegle. Prowadzone są rozmowy z potencjalnymi partnerami.
"Być może z jednym projektem uda nam się ruszyć jesienią, ale faza przygotowawcza następnych nie będzie daleka" - powiedział Kwiatkowski.
Niektóre projekty są we wstępnej fazie i trzeba będzie poczekać aż przyniosą wyniki. Jest też coraz więcej klientów, którzy mają pozwolenie na budowę i nie mają finansowania.
"Widzimy rosnący popyt na nasze usługi, również doradczo-inżynierskie. Wynika to z coraz trudniejszej sytuacji na rynku" - dodał członek rady nadzorczej EC Będzin Grzegorz Kwiatkowski.
"W tym roku mija 5 lat, od kiedy weszliśmy do EC Będzin jako grupa do zrealizowania programu rozwojowego i w tym piątym roku zaczynamy etap rozwojowy. Chcemy, żeby grupa finansowo-produkcyjna EC Będzin się utrzymała i dynamicznie rozwijała" - wskazał prezes.
Zwrócił też uwagę, że w ostatnim czasie zwiększył swoje zaangażowanie w akcje spółki do poziomu ponad 32%.
Elektrociepłownia Będzin S.A. prowadzi działalność w zakresie wytwarzania ciepła i energii elektrycznej. Jest głównym źródłem ciepła w zakresie ogrzewania, ciepłej wody użytkowej i ciepła technologicznego dla Zagłębia Dąbrowskiego. Spółka jest notowana na GPW od 1998 r.