Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

4 pytania do: Marcina Pawlikowskiego z Boruta-Zachem SA

Marcin Pawlikowski, wiceprezes zarządu Boruta-Zachem S.A.
Marcin Pawlikowski, wiceprezes zarządu Boruta-Zachem S.A.
Udostępnij

Biznesradar (BR): Z jakich osiągnięć spółki są Państwo szczególnie zadowoleni po 2015 roku?

Marcin Pawlikowski (MP): W 2015 roku udało nam się zbudować linię produkcyjną biosurfaktantów, zgodnie z założeniami i umową z PARP na dofinansowanie tej inwestycji. Jesteśmy też zadowoleni, że dzięki udziałowi w międzynarodowych konferencjach branżowych udało nam się zainteresować naszym produktem światowe koncerny chemiczne – potentatów rynku surfaktantów i zaznaczyć na tej arenie nasza obecność, jako spółki innowacyjnej – pioniera rozwiązań niskokosztowych w bioprodukcji.

BR: Co w ubiegłym roku nie wyszło?

MP: W 2015 roku niekorzystnie wyszliśmy ze starcia z rzeczywistością urzędniczą i musieliśmy korygować plan dotyczący wystartowania produkcji biosurfaktantów. Uruchomienie pozyskanych środków na zakupy dla kluczowej dla Boruty-Zachemu inwestycji mogło nastąpić dopiero po uzyskaniu wpisu do KRS, co trwało o jakieś trzy-cztery miesiące za długo.

BR: Jakie kluczowe zmiany zajdą w otoczeniu spółki w 2016 roku?

MP: Uruchomienie produkcji biosurfaktantów na taką skalę i przy takich kosztach, jak w Borucie-Zachemie będzie wydarzeniem branżowym i dowiedzie, że produkt bio rzeczywiście stanowi bezpośrednią konkurencję cenową dla surfaktantów wytwarzanych chemicznie. Ponadto, lokalnie, w Ministerstwie Środowiska trwają obecnie prace legislacyjne dotyczące sposobu prowadzenia oceny zanieczyszczania ziemi. Jeśli zostaną wprowadzone w proponowanym kształcie utrudnią funkcjonowanie tradycyjnym zakładom przemysłowym eksploatującym i zanieczyszczającym zasoby naturalne. Zmiana z gospodarki „naftowej” na bio będzie stopniowa, ale to są dla przyszłości Boruty-Zachemu kluczowe zmiany w otoczeniu rynkowym.

BR: Jakie cele lub wyzwania biznesowe stawiacie sobie na 2016 rok?

MP: Najważniejsze jest uruchomienie  produkcji biosurfaktantów w nowo powstałej infrastrukturze, przy czym istotny jest sposób ich wytwarzania – zgodnie ze wskaźnikami środowiskowymi – między innymi odpowiednio niska emisja CO2 i niskie zużycie wody. Kluczowe będzie pozyskiwanie finansowania na badania i rozwój oraz na inwestycje – dla tych celów utworzyliśmy spółki zależne, aby bezpiecznie, bez obciążania prowadzić biznes produkcyjny. Będziemy robić kolejne kroki do zbudowania biorafinerii.

Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus