Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

Serinus skupi się na Rumunii, skala działań w Tunezji zależna od opłacalności

Udostępnij

SEN (SERINUS) skoncentruje się na działalności w Rumunii, która będzie napędzała wzrost w ciągu najbliższych kilku lat, natomiast skala działalności prowadzonej w Tunezji jest uzależniona od osiągnięcia i utrzymania progów opłacalności, podała spółka.

"Spółka koncentruje się na Rumunii, która będzie napędzała wzrost w ciągu najbliższych kilku lat. Projekt zagospodarowywania gazu Moftinu jest projektem o krótkim horyzoncie realizacji i obejmuje uzyskanie produkcji z odwiertu Moftinu-1000 oraz odwiertu Moftinu-1007, który ma zostać wykonany, uzbrojony i być gotowy do podjęcia produkcji pod koniec II kw. 2018 r. Budowa stacji gazowej, o operacyjnej przepustowości 15 Mmcf/d, jest w końcowej fazie, a rozpoczęcie produkcji gazu spodziewane jest pod koniec II kwartału 2018 r." - czytamy w komunikacie.

Spółka podkreśliła, że prowadzi również program wierceń w celu realizacji prac objętych zobowiązaniem w ramach uzyskanego przedłużenia koncesji do października 2019 r. i planuje wykonać dwa dodatkowe odwierty (Moftinu-1003 i Moftinu-1004) w drugiej połowie 2018 r.

"Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOR) jest uposażonym w ramach właściwej polisy ubezpieczeniowej i jeżeli będzie żądać przeznaczenia całości środków z tytułu odszkodowania, dotyczącego zastępczego odwiertu Moftinu-1007, na spłatę zadłużenia spółki wobec EBOR, Spółka przesunie na początek 2019 r. wiercenie odwiertu Moftinu 1004. Spółka przewiduje, że w połączeniu z wydobyciem z odwiertów Moftinu-1000 i Moftinu-1007, potencjalne wydobycie z tych odwiertów powinno doprowadzić do osiągnięcia przez stację na początku 2019 r. pełnej wydajności" - wskazano także.

W Tunezji spółka obecnie kieruje uwagę na zwiększanie produkcji z pola Sabria, po okresie, gdy pozostawało zamknięte oraz planuje skoncentrować się na przeprowadzeniu niskokosztowych programów prac w celu zwiększenia wydobycia z istniejących odwiertów, w tym ponownej aktywizacji Sabrii N-2 oraz instalacji rurek syfonowych w innym odwiercie na polu Sabria, o ile produkcja na polu naftowym spółki może być prowadzona w bezpiecznym i zrównoważonym środowisku, oferującym wystarczającą pewność, że w dającej się przewidzieć przyszłości nie wystąpią dalsze zakłócenia produkcji. Serinus postrzega pole Sabria jako szansę na znaczny rozwój w dłuższej perspektywie, podano też w komunikacie.

"Dla pola Chouech Es Saida spółka przygotowuje oszacowanie kosztu ponownego uruchomienia pola wraz z terminarzem i kosztami wymiany elektrycznej pompy wgłębnej w odwiercie CS-3. Spółka uważa, że skala działalności prowadzonej w Tunezji jest uzależniona od osiągnięcia i utrzymania poniższych progów opłacalności. W odniesieniu do cen ropy naftowej, dodatkowe odwierty pionowe stają się opłacalne, gdy cena ropy naftowej Brent osiąga poziom 45 USD/bbl, potencjalne odwierty poziome wielohoryzontalne przesuwają próg opłacalności poniżej 30 USD/bbl dla pola Sabria" - napisano także.

Obecna wydajność infrastruktury naziemnej pozwala jedynie na obsługę od 1 do 3 dodatkowych odwiertów dla każdego z pól: Sabria oraz Chouech Es Saida/Ech Chouech. Instalacja gazowa STEG El Borma obsługująca Chouech Es Saida/Ech Chouech jest bliska osiągnięcia maksymalnej przepustowości. Dalsze zagospodarowywanie gazu na obszarze tej koncesji może się przesunąć do czasu ukończenia gazociągu Nawara, który istotnie zwiększy przepustowość, wskazał też Serinus.

Serinus to międzynarodowa spółka prowadząca poszukiwania ropy naftowej i gazu. Posiada zdywersyfikowane portfolio projektów w Brunei, Tunezji i Rumunii. Spółka jest notowana na GPW od 2010 r.

Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus