Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

Rafako chce mieć minimum jeden gotowy prototyp autobusu elektrycznego w 2018 r.

Udostępnij

Rafako pracuje nad przygotowaniem trzech prototypów pojazdów elektrycznych i chce, by przynajmniej jeden z nich był do końca tego roku gotowy do testów, poinformował ISBnews lider projektu Michał Maćkowiak.

"Celem jest, by przynajmniej jeden z prototypów był gotowy do testów pod koniec tego roku" - powiedział Maćkowiak w rozmowie z ISBnews.

W komunikacie RFK (RAFAKO) podaje, że chce zbudować trzy prototypy pojazdów elektrycznych, w odpowiednich konfiguracjach rynkowych, przygotowane do testów w różnych warunkach komunikacyjnych. Wśród nich przygotowywana jest także wersja pojazdu szkolnego jako alternatywa dla dawnego "gimbusa".

"Dzięki testom terenowym uda nam się wybrać optymalne parametry napędu i baterii, przeanalizować oprogramowanie zarządzające energią, zmaksymalizować osiągi i zminimalizować zużycie energii. W praktyce, w pracach projektowych jesteśmy na ostatniej prostej i nie mogę się doczekać, kiedy autobusy z logo Rafako wyjadą na ulice" - podkreślił Maćkowiak.

Wcześniej firma nie działała na rynku motoryzacyjnym, jednak rozpoczęte parę lat temu obserwacje rynku elektromobilności skłoniły zarząd do stworzenia komórki, a następnie całego zespołu odpowiedzialnego za projekt autobusu elektrycznego. Zespół ten budowany jest od dwóch lat, a składają się na niego specjaliści od IT, elektroniki i mechaniki o bogatym doświadczeniu na rynku motoryzacyjnym i transportowym. W ciągu ostatnich dwóch lat spółka Rafako dokonała dogłębnej analizy rynku autobusowego i nawiązała współpracę z firmami projektowymi i badawczymi oraz kluczowymi producentami na rynku automotive.

"Firma, która nie nadąża za zmieniającym się otoczeniem i nie dostosowuje do nowych czasów, musi zniknąć. My nie boimy się zmian, a projekt autobusu elektrycznego Rafako jest tego najlepszym dowodem" - powiedziała prezes Agnieszka Wasilewska-Semail, cytowana w komunikacie.

"Za rozwojem tego segmentu przemawia wiele korzyści. Elektryczne pojazdy są ciche i nie zanieczyszczają powietrza, co znacznie poprawia komfort życia w miastach. Kolejnym argumentem jest specyfika wykorzystania autobusu w ruchu miejskim. Jazda komunikacją miejską związana jest z częstymi postojami, a najczęściej stosowane w autobusach silniki spalinowe najbardziej zużywają się i spalają najwięcej paliwa właśnie podczas ruszania z miejsca. Silniki elektryczne są pod tym względem znacznie bardziej wydajne i dynamiczniejsze, a dodatkowo dają możliwość odzyskiwania energii przy hamowaniu i umożliwiają płynne przyspieszanie bez szarpnięć w całym zakresie prędkości, przez co autobusy elektryczne są bardziej komfortowe" - dodał Maćkowiak.

W przypadku Rafako, zainteresowanie autobusami elektrycznymi wynika przede wszystkim ze wzrastającego zapotrzebowania rynkowego na taki produkt oraz zauważalną w ostatnim okresie ciągle wzrastającą dynamikę tego rynku, zarówno w zakresie popytu jak i rozwiązań technicznych. Producentów jest wielu, ale zapotrzebowanie jest jeszcze większe. Zarówno liderzy, jak i inni uczestnicy, w tym Rafako, będą mieli szansę urosnąć na fali rozpędu, a kluczowe jest zdobycie pierwszych kontraktów i referencji, wyjaśniono także w materiale.

Spółka monitoruje i analizuje zapotrzebowanie tego nowego, dynamicznie rozwijającego się rynku oraz nawiązuje kontakty z gminami w zakresie potencjalnej współpracy w  zakresie wymagań rynkowych i testowania autobusów, czego efektem są podpisane listy intencyjne z zainteresowanymi gminami.

"Nasz projekt ma wiele zalet, z których najistotniejszą  jest to, że powstaje całkowicie od zera, a nie w wyniku adaptacji pod potrzeby 'elektryka' konstrukcji pojazdu spalinowego. Dzięki temu, nasze rozwiązanie uwzględnia wszystkie specyficzne dla napędu eklektycznego potrzeby i wykorzystuje najnowsze trendy na rynku światowym, nadając nowym pojazdom zalety, które  będą w stanie sprostać wysokim wyzwaniom technicznym i wymaganiom klienta" - podsumował Maćkowiak.

Rafako S.A. jest największym w Europie producentem kotłów oraz urządzeń ochrony środowiska dla energetyki. Oferuje generalną realizację bloków energetycznych opalanych paliwami kopalnymi. Większościowym akcjonariuszem spółki jest PBG.

Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus