PKO Bank Hipoteczny uplasował listy zastawne o wartości 500 mln euro, terminie zapadalności ustalonym na 24 stycznia 2024 roku oraz z marżą o 23 pb ponad EUR Mid-Swaps, podał bank. To czwarta benchmarkowa emisja listów zastawnych denominowanych w euro przez PKO BH.
"Czwartą emisją listów zastawnych denominowanych w euro PKO Bank Hipoteczny potwierdził swoją pozycję regularnego emitenta na rynku europejskim. Cieszy nas, że nasza oferta po raz kolejny spotkała się pokaźnym zainteresowaniem. To dowód, że listy zastawne PKO Banku Hipotecznego, jak i sam bank zdobyły zaufanie inwestorów" - powiedział p.o. prezesa Jakub Niesłuchowski, cytowany w komunikacie.
W procesie budowy księgi popytu deklaracje nabycia listów zastawnych złożyło 60 inwestorów z 14 krajów, a popyt wyniósł 850 mln euro. Listy zastawne o wartości 500 mln euro zostały ostatecznie przydzielone 56 inwestorem z 13 krajów, podano także.
Bank podał, że w transakcję zaangażowane były: BNP Paribas, HSBC, LBBW i PKO (PKOBP) jako współprowadzący księgę popytu (Joint Bookrunners) oraz Helaba i Raiffeisen Bank International AG jako Co-managerowie.
"6 września 2017 r. Commission de Surveillance du Secteur Financier w Luksemburgu zatwierdziła prospekt emisyjny podstawowy, uzupełniony aneksem z 12 marca 2018 r., dotyczący międzynarodowego programu emisji listów zastawnych PKO Banku Hipotecznego. Program przewiduje, że listy zastawne emitowane w jego ramach mogą być notowane równolegle na giełdach w Luksemburgu i w Warszawie" - czytamy także.
PKO Bank Hipoteczny jest największym i najbardziej aktywnym emitentem listów zastawnych w Polsce. Obecna emisja jest dwunastą przeprowadzaną przez Bank (listów zastawnych denominowanych zarówno w euro jak i w złotych). Łączna wartość wyemitowanych i pozostających w obrocie listów zastawnych wg stanu na koniec 2017 r. wynosiła 8,9 mld zł.
PKO Bank Hipoteczny jest spółką w 100% zależną od PKO Banku Polskiego i specjalizuje się w złotowych kredytach mieszkaniowych. Głównym celem PKO Banku Hipotecznego jest pozyskanie długoterminowego finansowania poprzez emisję listów zastawnych. W sierpniu 2014 roku PKO Bank Polski otrzymał zgodę KNF na utworzenie banku hipotecznego, który w kwietniu 2015 roku rozpoczął działalność operacyjną.