Polenergia ma projekty o łącznej mocy 258 MW przygotowane do udziału w pierwszej aukcji na podstawie znowelizowanej ustawy o odnawialnych źródłach energii (OZE). Spółka zamierza zdefiniować priorytety strategiczne po zmianach w prawie dotyczącym jej obszaru działalności, poinformował wiceprezes Jacek Głowacki.
"Polenergia posiada drugi największy w Polsce portfel projektów w fazie dewelopmentu o łącznej mocy szacowanej na poziomie 669 MW, z czego projekty o łącznej mocy około 258 MW (najwięcej spośród rynkowych graczy) są przygotowane do udziału w pierwszej aukcji organizowanej na podstawie znowelizowanej ustawy o OZE. Kolejne 411 MW weźmie udział w aukcjach zaplanowanych w latach 2017 – 2019" - czytamy w komunikacie.
Spółka podtrzymuje też plan budowy morskich farm wiatrowych na Bałtyku o łącznej mocy 1,2 GW. Uruchomienie pierwszych 600 MW planowane jest do 2022 roku, a pozostałych 600 MW do roku 2026. W 2016 roku spółka zamierza uzyskać decyzje środowiskowe dla projektu a w 2019 roku pozwolenie na budowę.
"Obecnie czekamy na decyzje dotyczące zmian w ustawie o OZE i tzw. ustawie odległościowej, które pozwolą nam zdefiniować priorytety w naszej strategii, tak aby dostosować ją do nowych realiów rynkowych i regulacyjnych. Jesteśmy przygotowani na różne scenariusze i będziemy swoją działalność dopasowywać do strategii energetycznej wdrażanej przez rząd. Jednocześnie systematycznie dążymy do ograniczania kosztów operacyjnych w całej Grupie" - powiedział Głowacki, cytowany w komunikacie.
Na koniec I kwartału 2016 roku Polenergia dysponowała łączną zainstalowaną mocą na poziomie 369 MW, z czego 245 MW pochodziło z farm wiatrowych. Pozostałe 124 MW pochodziły z kogeneracji opartej na gazie.
PEP S.A. - notowana na GPW - jest pionowo zintegrowanym podmiotem specjalizującym się w realizacji projektów począwszy od wytwarzania energii elektrycznej ze źródeł konwencjonalnych i odnawialnych, przez dystrybucję energii elektrycznej oraz gazu, po sprzedaż i obrót energią i świadectwami pochodzenia.