Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

Deweloperzy mieszkaniowi biją rekordy sprzedaży

Udostępnij

Rok 2015 okazał się wyjątkowo udany dla branży deweloperskiej. Większości czołowych deweloperów udało się utrzymać, a nawet poprawić bardzo dobre wyniki osiągnięte w poprzednim kwartale, jednocześnie bijąc dotychczasowe rekordy sprzedaży. Liderem w 2015 roku okazał się Dom Development sprzedając 2 383 mieszkań - o 26% więcej, niż rok wcześnie. Na drugim miejscu uplasował się Robyg, który zakontraktował łącznie 2 333 lokale (10-procentowy wzrost). Bardzo dobre wyniki sprzedaży odnotowali również tacy deweloperzy jak LC Corp, Budimex Nieruchomości, Atal oraz J.W Construction. Niemal wszystkie spółki osiągnęły dwucyfrową dynamikę wzrostu sprzedaży, sprzedając łącznie 16 501, średnio 30% więcej niż w 2014 roku.

Jedynie dwóm spółkom nie udało się osiągnąć dwucyfrowego wzrostu. Polnord sprzedał zaledwie 6% więcej mieszkań, co na tle konkurencji jest dość niskim wynikiem. Deweloper dokonał zmiany sposobu prezentacji danych sprzedażowych jednego projektu w warszawskim Wilanowie, w wyniku której spółka zmuszona była pomniejszyć liczbę lokali sprzedanych o 156 lokali pierwotnie odnotowanych jako sprzedane w 2Q 2015. Na uwzględnienie tej pakietowej sprzedaży w liczbie zakontraktowanych lokali zwracaliśmy uwagę w naszym poprzednim raporcie, dotyczącym sprzedaży deweloperów po trzech kwartałach. Marvipol natomiast jako jedyny zanotował spadek sprzedaży. Deweloper sprzedał 600 mieszkań, czyli o 176 mniej niż rok wcześniej, mimo to zrealizował zakładane cele sprzedażowe. W przypadku tej spółki słabsza sprzedaż związana jest przede wszystkim z wyprzedaniem oferty i wprowadzeniem do sprzedaży zaledwie jednego nowego projektu w całym 2015 r.

Rekordowe wyniki sprzedażowe to przede wszystkim rezultat korzystnych warunków rynkowych. Wysokiemu popytowi na mieszkania sprzyjały utrzymujące się niskie stopy procentowe, dostęp do tanich kredytów oraz dopłaty w ramach programu „Mieszkanie dla młodych”. Dodatkowym czynnikiem zachęcającym do zakupu mieszkania był stosunkowo niski wkład własny wynoszący 10%, który od 2016 ma zostać podwyższony do 15%.

Na 2016 roku deweloperzy mieszkaniowi patrzą z optymizmem. Większość zakłada utrzymanie aktualnego poziomu sprzedaży, a niektórzy celują w osiągnięcie kolejnego rekordu.

Nadchodzący rok powinien przynieść dalszy wzrost sprzedaży, choć prawdopodobnie już nie tak spektakularny jak obecny. Pomimo niewielkiego ryzyka podwyżki stóp procentowych, niepewność na rynku mieszkaniowym może wiązać się z podniesieniem wymaganego wkładu własnego, zmianami w programie MdM oraz podatkiem bankowym, który pośrednio dotknie również klientów.

 

Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus