Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

PGNiG zakłada, że EC Stalowa Wola opóźni się o 2,5-3 lata, rozważa zmiany

Udostępnij

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) rozważa kilka scenariuszy dotyczących wspólnego z Tauronem Polska Energia projektu elektrociepłowni w Stalowej Woli, w tym przeniesienia inwestycji na warszawski Żerań. Inwestycja opóźni się o ok.2,5-3 lat, poinformował wiceprezes Bogusław Marzec.

"Projekt EC Stalowa Wola to bardzo trudny temat. W tej chwili trwa restrukturyzacja długu. Jestem w kontakcie z wszystkimi bankami finansującymi to przedsięwzięcie" - powiedział Marzec podczas konferencji prasowej.

Jego zdaniem, inwestycja przedłuży się o ponad 2,5 roku, nawet do 3 lat.

"Rozpatrujemy wszystkie scenariusze, żeby tylko uratować jak najwięcej pieniędzy. Moje zdanie jest takie, że sprawdzimy formalnie czy możemy przenieść projekt na Żerań, ale najprawdopodobniej inwestycja zostanie ukończ tam gdzie została zaczęta" - powiedział wiceprezes.

Prezes Piotr Woźniak wskazał, że planowana przez PGNiG inwestycja w nowy blok elektrociepłowni Żerań jest opłacalna niezależnie od systemu wsparcia ze względu na "głęboki rynek warszawski". Z kolei inwestycja w Stalowej Woli jest na pewno opłacalna pod kątem dostaw energii elektrycznej, natomiast nie ma pewności co do obioru ciepła.

W kwietniu prezes PGNiG mówił, że w Stalowej Woli będzie kontynuowana, ale w nowej formule finansowania

W połowie marca br. prezes Taurona Remigiusz Nowakowski informował, że Grupa liczy, iż elektrociepłownia w Stalowej Woli zostanie ukończona najpóźniej do 2018 r., pomimo trudności z realizacją inwestycji.

Na początku lutego PGNiG podało, że Elektrociepłownia Stalowa Wola - spółka celowa Tauron Wytwarzanie oraz PGNiG Termika - odstąpiła od kontraktu z generalnym wykonawcą budowy bloku gazowo-parowego - firmą Abener Energia.

Inwestycja w Stalowej Woli obejmuje budowę bloku gazowo-parowego o mocy elektrycznej 450 MWe i cieplnej 240 MWt. Blok gazowo-parowy pracujący w wysokosprawnej kogeneracji jest budowany na terenie istniejącej już elektrowni w Stalowej Woli, a oddanie go do eksploatacji planowane było na drugą połowę 2015 r.

PGN (PGNIG) jest obecne na warszawskiej giełdzie od 2005 r. Grupa zajmuje się wydobyciem gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju, importem gazu ziemnego do Polski, magazynowaniem gazu w podziemnych magazynach gazu, dystrybucją paliw gazowych, a także zagospodarowaniem złóż gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju i za granicą oraz świadczeniem usług geologicznych, geofizycznych i poszukiwawczych w Polsce i za granicą.

Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus