SCP (SCPFL) podpisał list intencyjny z jedną z największych ogólnopolskich sieci laboratoriów diagnostycznych - ALAB laboratoria. Celem porozumienia jest optymalizacja procesu industrializacji i rynkowej walidacji funkcjonowania kluczowych projektów – PCR|ONE oraz Bacteromic, podała spółka.
ALAB laboratoria będą uczestniczyć w walidacji systemu PCR|ONE celem potwierdzenia jego funkcjonalności oraz przewag wobec istniejących na rynku urządzeń.
"Podpisując list intencyjny z ALAB laboratoria potwierdziliśmy gotowość do rozpoczęcia współpracy, by przetestować, zatwierdzić oraz wdrożyć system PCR|ONE na polskim rynku. To dla nas duże wyróżnienie, że proces rynkowej walidacji może poprowadzić duży i uznany podmiot na rynku medycznym. Tak bliska współpraca z jedną z największych ogólnopolskich sieci laboratoryjnych ma służyć rozwojowi nowoczesnej diagnostyki medycznej. Podpisany list intencyjny to również istotny krok w negocjacjach z potencjalnymi partnerami" - powiedział członek zarządu i współzałożyciel Scope Fluidics Marcin Izydorzak, cytowany w komunikacie.
W ramach prac badawczo-rozwojowych nad systemem PCR|ONE wymagane jest m.in. przeprowadzenie w zewnętrznych laboratoriach szeregu testów diagnostycznych. Rynkową walidacją stworzonego systemu ma się zająć firma ALAB laboratoria, w szczególności w pierwszym okresie jego formalnej dostępności na rynku.
Scope Fluidics z początkiem roku rozpoczął proces industrializacji systemu PCR|ONE tj. przygotowania technologii produkcji przemysłowej systemu. Pierwszym etapem będzie wybór i podpisanie umów z partnerami, którzy pomogą zoptymalizować procesy produkcyjne. W ramach tego procesu ALAB laboratoria zadeklarował gotowość do współpracy przy przeprowadzeniu walidacji systemu PCR|ONE.
"Oprócz zainteresowania systemem PCR|ONE służącego do ultra-szybkiego wykrywania zakażeń, ALAB laboratoria zadeklarował zainteresowanie i konsultacje szczegółów funkcjonalności młodszego systemu grupy Scope Fluidics – systemu Bacteromic dedykowanego do kompleksowego oznaczania antybiotyko-wrażliwości bakterii" - czytamy w komunikacie.
Spółka podała, że ogólnopolska sieć laboratoriów diagnostycznych ALAB, w skład której wchodzi 70 laboratoriów, przeprowadza ponad 50 mln badań rocznie. ALAB laboratoria wchodzi w skład europejskiej grupy laboratoriów medycznych Limbach.
Scope Fludics w ub. roku zakończył bardzo ważną fazę tworzenia systemu PCR|ONE - spółka opracowała laboratoryjną wersję chipa mikroprzepływowego do analizy MRSA (opornych na metycylinę szczepów gronkowca), jednego z niezbędnych elementów urządzenia. Etap ten stanowił największe wyzwanie badawcze w ramach dotychczas przeprowadzonych w spółce prac.
W ramach projektu PCR|ONE poza panelem MRSA spółka rozwija jeszcze panel Clostridium difficile (wykrywanie beztlenowych bakterii, które w sprzyjających warunkach wywołują zapalenie jelita grubego). Zakończenie prac nad panelem Clostridium planowane jest na III kw. 2018 r.
Spółka jednocześnie prowadzi prace nad drugim projektem – BacterOMIC. System, jako nowoczesna platforma, będzie umożliwiał w pełni automatyczne określenie lekowrażliwości drobnoustrojów (AST) na wszystkie antybiotyki zalecane w rekomendacjach CLSI i EUCAST.
Scope Fluidics zajmuje się rozwojem projektów technologicznych w obszarze diagnostyki i ochrony zdrowia. Spółka jest notowana na NewConnect.