Jastrzębska Spółka Węglowa (JSW) sprzedała na rzecz PGNiG Termika 100% akcji Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej (PEC) w Jastrzębiu Zdroju, poinformowała JSW. Wartość transakcji wynosi 190,4 mln zł, podano także.
"Łączna cena za akcje PEC wynosi 190 400 000,00 zł, przy czym kwota 50 000 000,00 PLN zostanie zapłacona dopiero po otrzymaniu przez PGNiG Termika potwierdzenia rozwiązania umów poręczenia, na podstawie których PEC udzielił poręczenia w celu zabezpieczenia roszczeń obligatariuszy, którzy objęli obligacje wyemitowane przez SEJ w ramach programu emisji obligacji z dnia 17 października 2013 r." - czytamy w komunikacie.
Środki pozyskane przez SEJ z tytułu sprzedaży akcji PEC zostaną przeznaczone na realizację programu inwestycyjnego SEJ "Energetyka 2016", w szczególności sfinansowanie dokończenia budowy bloku fluidalnego CFB, podała też JSW.
W ramach transakcji uregulowane zostały również długoterminowe warunki zakupu przez PEC ciepła od SEJ oraz węgla do celów energetycznych od JSW.
"Ponadto, w dniu 28 kwietnia 2016 r. PGNiG Termika złożyła spółce warunkową ofertę wiążącą dotyczącą nabycia akcji SEJ. O dalszych istotnych krokach dotyczących procesu dezinwestycji SEJ spółka będzie informowała odrębnymi raportami" - poinformowała także JSW.
Minister energii Krzysztof Tchórzewski zwrócił uwagę, że dzięki tej transakcji Grupa PGNiG staje się silnym podmiotem na rynku ciepłownictwa.
"Transakcja odbywa się na zasadach rynkowych, obie strony są usatysfakcjonowane wynikiem prowadzonych negocjacji. Grupa kapitałowa PGNIG staje się silnym podmiotem na rynku ciepłownictwa w Polsce i dużą konkurencją dla zagranicznych przedsiębiorstw" - powiedział Tchórzewski, cytowany w odrębnym komunikacie PGNiG.
Prezes PGNiG Piotr Woźniak podkreślił, że przejmowana spółka wzmocni segment ciepłowniczy Grupy.
"Akwizycja otwiera naszą działalność na zupełnie nowe rejony Polski. PEC Jastrzębie działa na bardzo perspektywicznych rynkach ciepła Górnego Śląska, w których widzimy potencjał wzrostu już w krótkim okresie. Jako samodzielny właściciel będziemy wspierać spółkę w jej dalszym rozwoju, a osiągnięte dzięki temu wyniki przełożą się na podwyższenie wartości naszej grupy kapitałowej" - dodał prezes PGNiG Termika Wojciech Dąbrowski, także cytowany w komunikacie.
PEC prowadzi działalność w zakresie dystrybucji i wytwarzania ciepła na terenie gmin Jastrzębie-Zdrój, Czerwionka-Leszczyny, Knurów, Racibórz, Kuźnia Raciborska, Pawłowice, Rybnik, Wodzisław-Śląski i Żory. Posiada 288 km sieci ciepłowniczych oraz 14 lokalnych ciepłowni, które wytwarzają 40% ciepła sprzedanego przez PEC. Łączna sprzedaż ciepła przez spółkę w 2015 roku wyniosła 2,6 PJ.
PGNiG podkreśliło, że kolejnym krokiem w kierunku realizacji strategii Grupy PGNiG w obszarze akwizycji systemów ciepłowniczych jest złożenie dziś przez PGNiG Termika oferty nabycia akcji Spółki Energetycznej "Jastrzębie" SA (SEJ) od JSW.
SEJ zajmuje się wytwarzaniem energii elektrycznej i ciepła dla potrzeb kopalni Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA oraz innych odbiorców przemysłowych, a także produkcją ciepła dla ludności, którego dystrybucją zajmuje się PEC. SEJ dostarcza do PEC ok. 0,9 PJ energii cieplnej rocznie, co stanowi 60% całkowitej produkcji ciepła przez SEJ. Dodatkowo, SEJ zajmuje się wytwarzaniem sprężonego powietrza i chłodu dla kopalń Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA
Grupa JSW to największy producent wysokiej jakości węgla koksowego typu 35 (hard) i znaczący producent koksu w Unii Europejskiej. W 2015 r. w kopalniach JSW wydobyto 16,3 mln ton węgla. Spółka jest notowana na GPW od 2011 r.
PGN (PGNIG) jest obecne na warszawskiej giełdzie od 2005 r. Grupa zajmuje się wydobyciem gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju, importem gazu ziemnego do Polski, magazynowaniem gazu w podziemnych magazynach gazu, dystrybucją paliw gazowych, a także zagospodarowaniem złóż gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju i za granicą oraz świadczeniem usług geologicznych, geofizycznych i poszukiwawczych w Polsce i zagranicą.