Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

Prairie: Kopalnia Jan Karski ma silne poparcie lokalnych społeczności

Udostępnij

PDZ (PRAIRIE) złożyło "Raport o oddziaływaniu na środowisko" oraz rozpoczęło proces konsultacji społecznych dotyczących budowy kopalni Jan Karski, poinformowała spółka. Niezależne badanie opinii publicznej wskazuje na silne społeczne poparcie dla budowy kopalni, podała firma.

"Po złożeniu raportu środowiskowego i rozpoczęciu procesu konsultacji społecznych, Prairie kontynuuje działania, których celem jest złożenie wniosku o koncesję wydobywczą umożliwiającą budowę kopalni Jan Karski we współpracy z naszym partnerem strategicznym, tj. spółką China Coal. Powinno to nastąpić w ciągu kilku najbliższych miesięcy. Wyniki niezależnego badania opinii publicznej przeprowadzonego niedawno wśród mieszkańców województwa lubelskiego potwierdzają ogromne poparcie społeczne dla budowy nowej kopalni. Budowa kopalni Jan Karski przyczyni się do ekonomicznego rozwoju całej Polski Wschodniej" - powiedział prezes Ben Stoikovich, cytowany w komunikacie.

Prairie złożyło 6 października 2017 r. w Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Lublinie wniosek o wydanie decyzji środowiskowej wraz z Raportem o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko.  W związku z przedstawieniem przez RDOŚ dodatkowych uwag, wniosek oraz Raport środowiskowy zostały uzupełnione 22 listopada br. Dokumentacja spełnia wszelkie wymogi formalne i jest obecnie przedmiotem postępowania prowadzonego przez RDOŚ, podano również.

"Prairie czeka obecnie na zatwierdzenie 'Raportu środowiskowego' w formie wydania decyzji środowiskowej. Jest to ostatni komponent potrzebny do spełnienia wszystkich wymogów formalnych umożliwiających złożenie wniosku o wydanie koncesji wydobywczej dla kopalni Jan Karski. Niezależni konsultanci środowiskowi potwierdzili, że Prairie spełnia wszystkich wymogi regulacyjne. Spółka może się spodziewać uzyskania decyzji środowiskowej w przewidzianym prawem terminie" - czytamy dalej.

Główne korzyści związane z powstaniem kopalni Jan Karski to 2 000 nowych miejsce pracy związanych bezpośrednio z funkcjonowaniem kopalni i 10 000 pośrednio, wzrost kompetencji pracowników dzięki wprowadzeniu międzynarodowych standardów w górnictwie, silny impuls rozwojowy dla  dzięki napływowi kapitału (budowa nowej infrastruktury i zwiększenie dostępności usług publicznych) oraz zatrzymanie młodych osób w regionie, dzięki stworzeniu nowych miejsc pracy i możliwości rozwoju zawodowego na miejscu, podano także.

"Prairie realizuje prace mające na celu złożenie w najbliższych miesiącach pełnego wniosku o wydanie koncesji wydobywczej dla kopalni Jan Karski. Elementami wniosku będą zatwierdzony Projekt zagospodarowania złoża, miejscowy planu zagospodarowania przestrzennego (zmiana przeznaczenia gruntu na wydobycie kopalin) oraz Raport środowiskowy w formie decyzji o pozwoleniu na korzystanie ze środowiska. PZZ oraz miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla kopalni Jan Karski zostały już formalnie zatwierdzone" - czytamy dalej.

CBM Indicator przeprowadził osobne badanie wśród mieszkańców Cycowa, z którego wynika, że 82% mieszkańców jest świadomych znaczenia węgla dla rozwoju gospodarki. 74% zgadza się na powstanie kopalni w gminie Cyców lub sąsiedniej gminie. Istotnym aspektem jest fakt, że gmina Cyców już dziś może poszczycić się niższym bezrobociem i lepszą infrastrukturą w porównaniu do wielu innych gmin z regionu. To zasługa bezpośrednich korzyści płynących z wydobycia węgla przez kopalnię Bogdanka ze złóż zlokalizowanych m.in. na terenie Cycowa. Mieszkańcy konsekwentnie popierają działalność górniczą, dostrzegając związane z nią korzyści, podano również.

Ponadto Prairie poinformowało, że Artur Kluczny przestał pełnić funkcję w organach spółek zależnych Prairie, tj. PD Co Sp. z o.o. i Karbonia S.A.

Prairie Mining Limited to spółka poszukiwawczo-wydobywcza realizująca dwie inwestycje w Polsce - Kopalnię Jan Karski w Lubelskim Zagłębiu Węglowym oraz Kopalnię Dębieńsko na Górnym Śląsku. Jest notowana na GPW od 2015 r.