FMF (FAMUR) widzi oznaki poprawy koniunktury i spodziewa się kontynuacji trendu. Spółka liczy także na dalszy rozwój na rynkach eksportowych, poinformował ISBnews prezes Mirosław Bendzera.
"Dostrzegamy, że liczba nowych projektów wzrasta. Bardzo się cieszymy z finalizacji połączenia PGG i KHW, bo po zakończeniu procesu PGG zaczęła ruszać z odbudową inwestycji" - powiedział Bendzera w rozmowie z ISBnews.
Jego zdaniem, kolejny etap to przeprowadzenie koniecznych procesów inwestycyjnych, w tym w zakresie udostępniania nowych złóż, szczególnie, że w ostatnich latach brakowało takich inwestycji, ale również w obszarze zwiększenia efektywności wydobycia w oparciu o innowacyjne technologie wydobywcze.
"Obecne zmiany idą w dobrym kierunku. Widzimy, że coraz częściej prowadzone są prace modernizacyjne, ukierunkowane na implementacje nowoczesnych rozwiązań technologicznych, m.in. automatyzację i informatyzację procesu wydobycia, ale również zwiększenie bezpieczeństwa. Uważamy, że jest to bardzo dobry kierunek i chcielibyśmy jako Famur być jednym z głównych partnerów w procesie modernizacji polskiego przemysłu wydobywczego" - powiedział prezes.
Dodał, że jednocześnie spółka musi radzić sobie z niesprzyjającymi czynnikami towarzyszącymi odbiciu koniunktury, takimi jak problemy z pozyskaniem nowych wykwalifikowanych pracowników oraz wzrost cen materiałów produkcyjnych i kosztów usług.
Famur liczy natomiast na wzrost zamówień także na rynkach zagranicznych.
"Mamy bardzo dużo leadów sprzedażowych za granicą, które są w trakcie opracowywania. Obecna sytuacja jest jedną z lepszych na przestrzeni ostatnich 5-6 lat" - powiedział Bendzera.
Grupa w pierwszej kolejności koncentruje się na tych rynkach, na których już zbudowała swoją pozycję.
"Warte podkreślenia są rynki wschodnie, czyli Rosja, Kazachstan. Powoli zaczynają się pojawiać zapytania z Ukrainy i Białorusi. Jednym z rynków, który teraz intensywnie się rozwija, jest rynek turecki" - wskazał prezes.
Dodał, że perspektywiczne są także Bałkany. Spółka pracuje też nad kontraktami w Meksyku i Argentynie. Jest obecna w Indiach i na rynku indonezyjskim.
Famur jest producentem maszyn stosowanych w górnictwie. Koncentruje się na produkcji wysokowydajnych maszyn wyposażonych w zaawansowane informatyczne systemy sterowania i nadzoru. Spółka od 2006 r. notowana jest na GPW.