Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

PBKM chce zwiększać udział dochodów z innych źródeł niż bankowanie krwi 

Udostępnij

Polski Bank Komórek Macierzystych (BKM (PBKM)) będzie koncentrował się w 2018 roku na dostarczaniu produktów ATMP-HE na potrzeby terapii eksperymentalnych i rozwoju własnych leków, a także na realizacji projektów na swój rachunek i konsorcjalnych, poinformowali przedstawiciele spółki. PBKM planuje zbudować lub kupić laboratorium w Szwajcarii, które miałoby rozpocząć działalność w II półr. 2018 r. 

"Prowadzimy intensywne badania nad dwoma projektami w konsorcjum i jednym własnym. Paliwem do tego są terapie eksperymentalne. Na naszych oczach dokonuje się zmiana roli bankowania w medycynie. Nie ograniczamy się już do komórek z krwi pępowinowej, potrafimy zaprząc komórki tłuszczowe do terapii" - powiedział członek zarządu PBKM Tomasz Baran podczas konferencji prasowej. 

Projektem własnym, który realizuje spółka jest poszukiwanie leku na ALS- stwardnienie zanikowe boczne. Projekt jest współfinansowany z NCBiR (50% całości kwoty). 

"Z kolei w ramach projektów konsorcjalnym najbardziej zaawansowany jest projekt Circulate. Szukamy zastosowania komórek macierzystych w chorobie wieńcowej. Pierwsi pacjenci dostali już komórki. Bez podawania kontrastu jesteśmy w stanie stwierdzić obecność komórek w sercu. AGH sobie z tym poradziło. Przedmiotem projektu jest też cewnik do podawania komórek" - powiedział członek zarządu. 

PBKM realizuje także w ramach konsorcjum projekt ABC Therapy, w którym komórki z tkanki tłuszczowej wykorzystywane będą do leczenia m.in. w dermatologii, czy medycynie estetycznej. W tym projekcie badania kliniczne weszły w fazę rekrutacji pacjentów. 

W trzecim projekcie - BIOOPA spółka pracuje nad stworzeniem opatrunku z komórkami macierzystymi. 

"Zastanawiamy się, czy podejść do kolejnych projektów unijnych. Mamy obecnie trzy w konsorcjum, jeden prowadzimy sami. Być może wejdziemy w kolejny - z dofinansowaniem z UE, z poziomem dofinansowania ponad 80%, ale kwotą w 100% zapłaconą przez konsorcjantów" - powiedział prezes Jakub Baran podczas konferencji. 

"Każdy z tych projektów jest dofinansowany. W tym roku ponosimy stosunkowo niewielką część nakładów, ale w latach 2018-2020 czekają nas znacznie większe wydatki" - podkreślił. 

Prezes poinformował, że spółka chce w przyszłym roku uruchomić laboratorium w Szwajcarii. 

"Spodziewamy się w 2018 r. uruchomienia laboratorium w Szwajcarii. Mamy tam spółkę. To będzie opcja dla naszych klientów, by przechowywać materiał genetyczny w Szwajcarii. Możemy robić własne laboratorium lub kupić gotowe. Pod koniec II półrocza 2018 r. chcielibyśmy już uzyskać zgodę i certyfikat" - powiedział prezes. 

Podkreślił, że PBKM chce zwiększać odsetek dochodów z innych źródeł niż klasyczne bankowanie krwi pępowinowej. Dochody z innych źródeł stanową obecnie ok. 10% ogółem. 

"Chcemy, by ten odsetek zwiększał się nadal. Kontynuujemy przyrost wyników z ATMP. Gdyby coś wyszło nam od strony lekowej, to lądujemy na innej półce, znacznie wyżej" - powiedział Baran podczas konferencji prasowej. 

Prezes wskazał, że kolejka pacjentów oczekujących na terapie eksperymentalne wciąż wydłuża się. W Polsce liczba terapii z wykorzystanie komórek macierzystych  wytworzonych przez PBKM wyniosła 249 na koniec III kw. 2017 r. wobec 264 w całym 2016 r. 

"Uruchomiliśmy usługę dla bazy naszych klientów - badania DNA w dość szczególnym modelu. Liczymy, że tych klientów będziemy pozyskiwać, liczymy też na nowe abonamenty" - powiedział Baran. 

PBKM w ub. miesiącu nawiązał współpracę z amerykańską firmą PlumCare w celu udostępnienia w Europie badań DNA. Spółka wprowadzi na rynek usługę badania DNA i połączonego z nim doradztwa genetycznego przez całe życie. 

Polski Bank Komórek Macierzystych został założony w 2002 roku i zajmuje się pozyskiwaniem, przetwarzaniem i wieloletnim przechowywaniem komórek macierzystych pochodzących z krwi pępowinowej i innych tkanek popłodowych. Celem działalności PBKM jest zapewnienie dziecku lub członkom rodziny szybkiego dostępu do materiału biologicznego, który może być stosowany w nowoczesnych terapiach. Spółka zadebiutowała na GPW w 2016 r.

Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus