Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

Konsorcjum z udziałem MOL ma grant na budowę stacji ładowania aut w 6 krajach

Udostępnij

Konsorcjum NEXT-E z udziałem MOL podpisało umowę grantową z Agencją Wykonawczą ds. Innowacyjności i Sieci (INEA) Unii Europejskiej na budowę sieci stacji ładowania samochodów elektrycznych na terenie Czech, Słowacji, Węgier, Słowenii, Chorwacji i Rumunii, podała spółka. Wartość grantu to 18,84 mln euro.

"Środki te pokryją część kosztów budowy 222 szybkich (50kW) oraz 30 ultra-szybkich (150-300 kW) stacji ładowania wzdłuż najważniejszych szlaków drogowych transeuropejskiej sieci transportowej (TEN-T). Dzięki projektowi, po raz pierwszy w historii możliwe będzie podróżowanie przez terytorium sześciu państw - połączonych siecią również z krajami ościennymi - oparte w całości na energii elektrycznej" - czytamy w komunikacie.

W skład konsorcjum wchodzą: Grupa MOL (reprezentowana we wszystkich sześciu krajach poprzez spółki zależne), E.ON Group (poprzez swoje spółki na Słowacji, w Czechach, na Węgrzech oraz w Rumunii), Hrvatska elektroprivreda w Chorwacji oraz Petrol (w Słowenii i Chorwacji), a także koncerny samochodowe Nissan i BMW.

"Jestem dumny, że UE i INEA będą wspierać projekt, który uruchomi rozwój e-mobilności w Europie Środkowo-Wschodniej. Dzięki 252 punktom ładowania elektrycznego, w tym 30 o bardzo dużej przepustowości, unijna bazowa sieć transportowa stanie się interoperacyjna w zakresie transgranicznym. Co więcej, projekt ten sprawi, że rynek e-mobilności stanie się bardziej otwarty, z korzyścią dla konsumentów" - powiedział dyrektor INEA Dirk Beckers, cytowany w komunikacie.

Pierwsze szybkie stacje ładowania pojawią się przy wschodnioeuropejskich trasach w 2018 r. Montaż ich ultra-szybkich wersji zaplanowano na rok 2019, kiedy na rynku będą już dostępne pojazdy elektryczne o dużym zasięgu, a cały projekt zostanie sfinalizowany do końca 2020 r.

Projekt dofinansowano w ramach instrumentu "Łącząc Europę" (Connecting Europe Facility).

Węgierski koncern MOL prowadzi działalność w zakresie wydobycia i przerobu ropy naftowej (aktywa produkcyjne ma w 8 krajach, posiada też 4 rafinerie i 2 jednostki petrochemiczne). Od 2004 r. jest notowany na warszawskiej giełdzie.

Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus