ENA (ENEA) chciałaby wybudować blok energetyczny w technologii zgazowania węgla (IGCC), zlokalizowany w okolicach kopalni LWB (BOGDANKA), w latach 2020-2023, poinformował prezes Mirosław Kowalik.
"Przymierzamy się do wybudowania tego bloku w latach 2020-2023. Istotnym elementem wspierającym model biznesowy tego projektu byłoby wdrożenie rynku mocy. Będziemy przygotować się do udziału w jednej z aukcji" - powiedział Kowalik w wywiadzie dla "Parkietu".
Jego zdaniem, w ramach planowanego rynku mocy jest miejsce zarówno dla planowanego bloku C w Elektrowni Ostrołęka, jak i dla bloku IGCC, mimo że emisyjność przekracza wyznaczony w tzw. pakiecie zimowych limit 550 kg CO2 na MWh.
"Jestem jednak przekonany, że jeśli pokażemy ścieżkę dojścia do tego poziomu w czasie, to Komisja Europejska zaakceptuje ten mechanizm. On pozwoli zapewnić bezpieczeństwo systemowi elektroenergetycznemu, a polskiej energetyce dostosować obecną strukturę miksu energetycznego do tej bardziej akceptowalnej przez Unię Europejską, spełniającej dopuszczalne poziomy emisyjności. Wizja uruchomienia elektrowni atomowej ma w tym pomóc" - powiedział prezes.
W maju prezes LW Bogdanka Krzysztof Szlaga informował, że studium wykonalności projektu bloku w technologii zgazowania węgla (IGCC) w pobliżu kopalni Bogdanka powinno zostać ukończone do końca roku.
Enea podała w założeniach strategii na lata 2016-2030, że istotnym elementem zakładanego wzrostu produkcji energii elektrycznej ma być inwestycja w nowoczesny blok w technologii czystego węgla tzw. IGCC (ang. Integrated Gasification Combined Cycle) o mocy 300-500 MW.
Podstawą działania grupy kapitałowej Enea jest wydobycie węgla kamiennego oraz wytwarzanie, dystrybucja i handel energią elektryczną. Sieć dystrybucyjna grupy, zlokalizowana w zachodniej i południowo-zachodniej Polsce, obejmuje 20% powierzchni kraju. Spółka jest notowana na GPW od 2008 r.