Bank Ochrony Środowiska (BOS) wraz z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW) w Katowicach rusza z preferencyjną ofertą wspierającą m.in. wymianę kotłów i modernizację systemów grzewczych na terenie województwa śląskiego, podał bank. Linia kredytowa pochodzi ze środków WFOŚiGW, a jej wyróżnikiem jest dotacja w wysokości 20% udzielonego kredytu.
"Umowa regulująca zakres współpracy między Funduszem i BOŚ została podpisana dzisiaj w Katowicach. Preferencyjne kredyty WFOŚiGW będą dostępne w oddziałach BOŚ w listopadzie br." - czytamy w komunikacie.
Najnowsza linia kredytowa WFOŚiGW w Katowicach przeznaczona jest na inwestycje ograniczające emisję zanieczyszczeń do atmosfery, w tym wymianę kotłów, bądź modernizację systemów grzewczych (na bardziej efektywne ekologicznie i energetycznie urządzenia opalane gazem, olejem, biomasą lub paliwem stałym spełniające wymogi 5 klasy), montaż kolektorów słonecznych, instalacji fotowoltaicznych, termomodernizację budynków wraz z demontażem i unieszkodliwianiem azbestu. Środki dostępne w ramach linii mogą wspierać także przedsięwzięcia z zakresu ochrony wód, takie jak budowa przydomowych oczyszczalni ścieków lub podłączenie budynków do kanalizacji sanitarnej (przykanaliki), podano w materiale.
"Kredyty, które będą dostępne w BOŚ w listopadzie br., pozwalają na sfinansowanie do 75% nakładów brutto przedsięwzięcia (nie więcej jednak niż 300 tys. zł) oraz na uzyskanie dotacji w wysokości 20% udzielonego kredytu, co łącznie pozwala pokryć 90% kosztów kwalifikowanych. O preferencyjne kredyty przeznaczone na ograniczenie emisji zanieczyszczeń do atmosfery mogą ubiegać się klienci indywidualni oraz wspólnoty mieszkaniowe, natomiast kredyty na przydomowe oczyszczalnie i przyłącza do kanalizacji przeznaczone są wyłącznie dla klientów indywidualnych" - czytamy dalej.
"Spodziewamy się dużego zainteresowania, szczególnie ze strony tych klientów, którzy rozważają modernizację systemu grzewczego. To szczególnie ważne przedsięwzięcia z uwagi na walkę ze smogiem, który coraz częściej daje się we znaki mieszkańcom polskich miast" skomentował wiceprezes BOŚ Dariusz Grylak, cytowany w komunikacie.
Istotna jest także możliwość sfinansowania przyłącza do sieci kanalizacyjnej, gdyż wiele śląskich miast je rozbudowuje, umożliwiając mieszkańcom przyłączanie się do sieci, podkreślił wiceprezes.
Akcje Banku Ochrony Środowiska od 1997 roku są notowane na rynku podstawowym GPW. W skład grupy wchodzi również Dom Maklerski BOŚ S.A.