Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

Grupa Azoty rozpoczęła budowę Centrum Badawczo-Rozwojowego

Udostępnij

ATT (GRUPAAZOTY) rozpoczęła budowę nowego Centrum Badawczo-Rozwojowego Grupy Azoty w Tarnowie, poinformowała spółka. Nowe centrum wpisuje się w strategię grupy w zakresie generowania i wdrażania innowacji, a efektem projektu będzie podniesienie poziomu  konkurencyjności produktów grupy, podano także.

"Grupa Azoty chce być nie tylko beneficjentem krajowych inicjatyw rozwojowo-edukacyjnych, ale także ich aktywnym uczestnikiem, a wręcz liderem. W ramach działalności nowego Centrum Badawczo-Rozwojowego Grupy Azoty będziemy przede wszystkim koncentrować się na takich obszarach tematycznych, jak zaawansowane materiały, nowoczesne produkty nawozowe oraz technologie, a także wyroby proekologiczne. Zgodnie założeniami, jakie zawarliśmy w zaktualizowanej strategii rozwoju, wydatki w obszarach badań, rozwoju i innowacyjności (B+R+I) do 2020 r. osiągną 1% naszych przychodów" - powiedział prezes Wojciech Wardacki, cytowany w komunikacie.

Głównym efektem rozbudowy infrastruktury badawczo-rozwojowej w Tarnowie będzie zwiększenie skali własnych prac badawczo-rozwojowych, a także stworzenie możliwości weryfikacji wyników prac badawczych w skali półtechnicznej. Wzmocniony zostanie także potencjał kadrowy Grupy Azoty w obszarze badań i rozwoju poprzez planowane zatrudnienie dwudziestu osób, w tym pięciu z tytułem doktora. Do pożądanych efektów powstania centrum zaliczyć należy także nawiązywanie i rozszerzanie współpracy ze startupami, organizacjami badawczymi oraz organizacjami pozarządowymi, podano także.

"Projekt zakłada budowę nowego dwukondygnacyjnego budynku, w którym zlokalizowane będą laboratoria oraz pomieszczenia biurowe, o powierzchni całkowitej 5524,42 m2. Powstanie także połączona z budyniem głównym hala półtechnik o powierzchni całkowitej 2486,42 m2. W ramach inwestycji o wartości blisko 88 mln zł zrealizowane zostaną prace budowlane i instalacyjne oraz zagospodarowanie terenu wokół budynków (w tym między innymi: drogi wewnętrzne, parkingi, układ ścieżek pieszych, instalacje wewnętrzne i pozabudynkowe)" - czytamy dalej.

Inwestycja obejmuje również wyposażenie pomieszczeń, zakup nowoczesnego sprzętu badawczo-analitycznego do laboratoriów, prace instalacyjne i wyposażenie w media pomocnicze hali półtechnik, a także zakup urządzeń i sprzętu do prowadzenia badań w skali wielkolaboratoryjnej i ćwierćtechnicznej. Inwestycja realizowana jest z finansowym wsparciem ministerstwa Rozwoju w ramach działania "Wsparcie inwestycji w infrastrukturę B+R przedsiębiorstw" Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój, podsumowano.

Grupa Azoty zajmuje drugą pozycję w UE w produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych, a takie produkty jak melamina, kaprolaktam, poliamid, alkohole OXO czy biel tytanowa mają również silną pozycję w sektorze chemicznym znajdując swoje zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu.

Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus