Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

Prairie planuje zakończyć prace nad BSW dla kopalni Jan Karski we wrześniu br.

Ben Stoikovich
Ben Stoikovich
Udostępnij

PDZ (PRAIRIE) spodziewa się zakończenia prac nad Bankowym Studium Wykonalności (BSW) dla kopalni Jan Karski przygotowywanym przez strategicznego partnera - China Coal we wrześniu 2017 roku, podała spółka. Studium ma stanowić podstawę do zawarcia kontraktu EPC i uruchomienia finansowania budowy przez chińskie instytucje finansowe.

"To niezwykle ważny czas dla Prairie, kopalni Jan Karski i całej Lubelszczyzny. Razem z naszym partnerem - China Coal, jedną z największych i najbardziej doświadczonych firm zajmujących się budową kopalni na całym świecie, jesteśmy coraz bliżej uzyskania wszystkich pozwoleń niezbędnych do realizacji kopalni Jan Karski, która zapewni wiele potrzebnych miejsc pracy i przyczyni się do rozwoju Polski Wschodniej" - powiedział prezes Ben Stoikovich, cytowany w komunikacie.

Prairie przyjęło w lipcu br. dwie delegacje z Chin, w skład których weszli przedstawiciele: China Coal, Chińskiego Instytutu Projektowania Kopalń Jinan oraz China National Machinery Import & Export Corporation. Delegacje odbyły spotkania z wojewodą lubelskim i przedstawicielami Sejmiku Województwa Lubelskiego oraz polskimi firmami budowlanymi i dostawcami. Zespoły techniczne kontynuowały prace nad BSW, którego finalizacja, zgodnie z umową o strategicznej współpracy pomiędzy Prairie a China Coal, zaplanowana jest na wrzesień 2017 r. BSW będzie podstawą do zawarcia kontraktu EPC i ustalania warunków finansowania z chińskimi bankami, podano również.

Opublikowane w maju 2017 r. wyniki analizy prób węgla z odwiertu, przeprowadzonego na terenie przyszłej kopalni Jan Karski wykazały, że głównym produktem zakładu będzie węgiel koksujący typu 34 o bardzo niskiej zawartości popiołu, przypomniano. Spółka obecnie aktualizuje strategie marketingowe i sprzedażowe, tak by odpowiadały nowym wynikom, i wprowadzi je również do finalizowanego BSW.

"Prairie, zgodnie z harmonogramem, kontynuuje prace mające na celu złożenie kompletnego wniosku o udzielenie koncesji wydobywczej dla kopalni Jan Karski. Spółka posiada pierwszeństwo na złożenie wniosku o koncesję wydobywczą dla złoża Lublin, w tym na obszar K-6-7. W maju 2017 r., Okręgowy Urząd Górniczy w Lublinie pozytywnie zaopiniował projekt zagospodarowania złoża. Spółka obecnie czeka na zakończenie zmian planistycznych, spodziewane jest podanie komunikatu w tej sprawie w najbliższych tygodniach. Prairie zamierza uzyskać decyzję środowiskową w drugiej połowie 2017 r. Uzyskanie tych dokumentów i pozwoleń umożliwi złożenie wniosku o koncesje wydobywczą" - czytamy dalej.

20 lipca 2017 r. główny geolog kraju upublicznił list zawierający liczne oświadczenia dotyczące kopalni Jan Karski oraz posiadanych przez spółkę koncesji. Spółka stwierdziła, że w stanowisku podał on niepoprawne i nieoddające stanu spraw informacje. Z kolei 31 lipca 2017 r., rzecznik partii i klubu parlamentarnego PiS Beata Mazurek stwierdziła, że wspomniane wypowiedzi nie są oficjalnym stanowiskiem polskiego rządu, podano również w komunikacie.

"Odnosząc się do informacji przedstawionych przez głównego Geologa Kraju w zakresie wykonania obowiązków koncesyjnych, spółka informuje, że zgodnie z prawem wypełniła obowiązki koncesyjne, przez wykonanie siedmiu odwiertów i opracowanie dokumentacji. Na podstawie prawidłowo wykonanych prac geologicznych, minister środowiska zatwierdził dokumentację geologiczną nowego złoża 'Lublin'. Dodatkowe odwierty, poza ukończonymi siedmioma, nie mają żadnego wpływu na prawo pierwszeństwa w ubieganiu się o koncesję wydobywczą. W 2015 r. Prairie poszerzyła swoje koncesje o fakultatywną możliwość wykonania kolejnych odwiertów, w razie takiej potrzeby ze strony odbiorców lub instytucji finansowych. Niektóre z dodatkowych odwiertów zostały już wykonane, inne są obecnie realizowane lub planowane. Na spółce nie ciąży obowiązek prawny wykonania więcej niż siedmiu odwiertów w celu wypełnienia wymagań koncesyjnych i złożenia wniosku o koncesję wydobywczą dla kopalni Jan Karski" - czytamy dalej.

Celem już wykonanych prac była aktualizacja danych historycznych, które pochodzą z lat 60. i 70. XX wieku i nie spełniają standardów wymaganych przy budowie nowoczesnych kopalń i pozyskiwaniu finansowania. Działalność eksploracyjna była również niezbędna do przeprowadzenia badań geotechnicznych, które wykazały możliwość zastosowania samodzielnej obudowy kotwiowej w projektowanej kopalni, podano także.

Prairie Mining Limited to spółka poszukiwawczo-wydobywcza realizująca dwie inwestycje w Polsce - Kopalnię Jan Karski w Lubelskim Zagłębiu Węglowym oraz Kopalnię Dębieńsko na Górnym Śląsku. Jest notowana na GPW od 2015 r.

Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus