Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

EC Będzin chce zwiększyć sprzedaż ciepła, pracuje nad blokiem kogeneracyjnym

Udostępnij

Jednym ze strategicznych celów dla segmentu produkcyjnego Elektrociepłowni Będzin (BDZ (BEDZIN)) jest zwiększenie sprzedaży ciepła i zwiększenie mocy cieplnej istniejącej elektrociepłowni. Grupa rozważa też projekt nowego biomasowego bloku kogeneracyjnego o mocy 100 MWt i 65 MWe, poinformował prezes Elektrociepłowni Będzin sp. z o.o. Marek Mrówczyński.

"Planujemy kontynuację dostaw ciepła na poziomie 250 MW. Marzy nam się zwiększenie dostaw ciepła – ten potencjał jest już i w rynku, i w inwestycjach. Możemy zwiększyć potencjał produkcji i sprzedaż ciepła o ok 50 MW" - powiedział Mrówczyński podczas konferencji prasowej.

Dalsze zwiększenie generacji ciepła możliwe będzie dzięki modernizacji kotła nr 7 w elektrociepłowni.

Spółka rozpoczyna też realizację projektu badawczego w zakresie akumulacji ciepła, który ma pozwolić na amortyzację i dostosowanie się do okresów największego zapotrzebowania na energię.

"Chcemy też powiększyć rynek, kierować się na Mysłowice i zwiększyć potencjał sprzedaży ciepła" - dodał prezes.

"Pracujemy również nad projektem bloku kogeneracyjnego biomasowego o mocy 100 MWt i 65 MWe" - powiedział także Mrówczyński

Prezes EC Będzin S.A. Krzysztof Kwiatkowski wskazał, że blok kogeneracyjny może też być budowany poza rynkiem konurbacji.

"Budowa bloku może kosztować 500-600 mln zł. Warunkiem rozpoczęcia jest zawarcie kontraktów i partnerstwo z rynkiem ciepła. Założenie jest takie, że partner ma mniejszościowe udziały przez 10 lat, potem ma ścieżkę odkupienia" – wyjaśnił.

Podkreślił, ze nowy blok pojawi się w grupie kapitałowej Elektrociepłowni Będzin S.A. i będzie w niej przez kolejne 10 lat.

Niezależnie od budowy bloku, grupa planuje inwestować ok. 5 mln zł rocznie.

Elektrociepłownia Będzin S.A. poinformowała wczoraj, że wyraziła zgodę na przeprowadzenie przez potencjalnych inwestorów due dilligence spółki zależnej Elektrociepłowni Będzin Sp. z o.o., mającego na celu dokapitalizowanie Elektrociepłowni Będzin Sp. z o.o. lub sprzedaż jej udziałów w okresie do 4 lat. Wybrani inwestorzy branżowi zostaną zaproszeni do przeprowadzenia due dilligence w okresie wrzesień - październik 2017 r.

Prawo pierwokupu elektrociepłowni ma Tauron Ciepło – spółka zależna Taurona Polskiej Energii.

"Due diligence pozwoli nam odpowiedzieć na pytanie, jaka jest przyszłość Elektrociepłowni Będzin sp. z o.o. Aktywem nienaruszalnym w grupie jest Energetyczne Towarzystwo Finansowo-Leasingowe Energo-Utech" – powiedział Kwiatkowski.

Elektrociepłownia Będzin S.A. prowadzi działalność w zakresie wytwarzania ciepła i energii elektrycznej. Jest głównym źródłem ciepła w zakresie ogrzewania, ciepłej wody użytkowej i ciepła technologicznego dla Zagłębia Dąbrowskiego. Spółka jest notowana na GPW od 1998 r.

Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus