IMC (IMCOMPANY) chce zwiększyć w tym roku bank ziemi o 20 tys. ha za kwotę do 16 mln USD i o kolejne 50 tys. ha w latach 2019-2020, poinformował prezes Alex Lissitsa. We wrześniu spółka poda decyzje co do dywidendy i prognozy finansowe na ten rok.
"Zakładamy akwizycję 20 tys. ha w 2017 roku. Mamy zaawansowane rozmowy, ale transakcja wymaga również zgody jednej z instytucji, które nas kredytują. Zakładamy, że do końca roku po okresie żniw akwizycja będzie do zrealizowania" - powiedział Lissitsa na spotkaniu z dziennikarzami.
Obecnie bank ziemi wynosi 136,6 tys. ha. Strategia spółki zakłada kolejną akwizycję areału rzędu 20 tys. ha w 2019 roku i 30 tys. ha w 2020 roku. Według słów prezesa, w 2018 roku IMC czekają spłaty kredytów zaciągniętych w Europejskim Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOR) i w International Finance Corporation (IFC) na kwotę ok. 12 mln USD. Jak wskazał, IMC prowadzi jednocześnie negocjacje o restrukturyzacji zadłużenia, aby zmniejszyć koszty finansowe.
Z kolei w tym roku IMC celuje w zmniejszenie zobowiązań do ok. 68 mln USD z 83,6 mln USD rok wcześniej z wypracowanych operacyjnych przepływów gotówkowych. Szacowany dług netto/EBITDA wynosi ok. 1,5x. W kolejnych latach będzie zależeć od tempa ekspansji. Jednocześnie łączny capex na ten rok szacowany jest na ok. 20 mln USD łącznie z akwizycją, co oznacza, że wydatki na sprzęt rolniczy sięgną 5-6 mln USD
"We wrześniu po wynikach półrocznych planujemy zaprezentować decyzje w kwestii dywidendy i tegoroczne prognozy" - wskazał prezes IMC.
Według jego słów, spółka ma "poważną intencję", aby wypłacić dywidendę. W kwestii oczekiwań na ten rok - IMC może zwiększyć przychody o ok. 10% r/r, a zysk netto o ok. 5% r/r.
Skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 124,74 mln USD w 2016 r. wobec 140,39 mln USD rok wcześniej. IMC odnotował 21,84 mln USD skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w 2016 r. wobec 10,49 mln USD zysku rok wcześniej.
Zarejestrowana w Luksemburgu IMC jest spółką z sektora rolniczego działającą w środkowo-północnej Ukrainie (region Połtawy, Czernichowa i Sumy). Działalność IMC skupia się na uprawie zbóż, roślin oleistych oraz ziemniaków. Spółka jest również jednym z największych producentów mleka na Ukrainie. Od maja 2011 r. IMC jest notowane na GPW.