W rafinerii Grupy Lotos rozpoczęto prace ziemne związane z budową głównych instalacji Projektu EFRA, podała spółka.
"Rozpoczęto umacnianie gruntu czyli palowanie pod instalację produkcji wodoru (HGU) oraz prace na terenie budowy kompleksu koksowania, w ramach którego powstaną instalacje opóźnionego koksowania (DCU) i odsiarczania benzyny (CNHT). Równolegle prowadzone są prace przy budowie budynku elektroenergetycznego oraz estakady pod rurociągi. Przygotowywane są tereny pod zaplecza dla podwykonawców oraz teren pod budowę zbiorników" – czytamy w komunikacie.
"Dla nas strategiczne jest planowe prowadzenie prac. To skomplikowana inwestycja i wymagające przedsięwzięcie logistyczne, bowiem jest realizowane obok normalnie pracującej rafinerii. Dlatego rygorystycznie przestrzegamy wszelkich terminów, zwłaszcza związanych z uzyskaniem odpowiednich zgód i pozwoleń, aby wyeliminować opóźnienia. O stałym postępie prac decydują też nasi sprawdzeni i renomowani wykonawcy, wśród nich znaczną część stanowią polskie firmy" – powiedział Grzegorz Błędowski, dyrektor Projektu EFRA w Grupie Lotos, cytowany w komunikacie.
Głównym wykonawcą Projektu EFRA jest włoska firma KT, natomiast podwykonawcami jest kilka polskich przedsiębiorstw. W najbardziej zaawansowanym okresie prac inwestycyjnych na terenie rafinerii zatrudnionych będzie do 2 tys. osób w większości z polskich firm. Już dziś prace wykonywane są przez takie firmy jak Przembud Gdańsk, P.R.I. Centrum czy Lotos Serwis. Wkrótce rozpocznie pracę Mostostal Zabrze oraz Elektromontaż Gdańsk. Podczas przygotowań do prac budowlanych, w 2015 roku, przy badaniu gruntu pracowały dwie specjalistyczne firmy z Trójmiasta. Polscy specjaliści będą pracować przy pracach związanych z branża elektryczną, infrastrukturą drogową, oraz połączeniami między obiektami.
"Ten projekt daje szereg wymiernych i przekładających się na inne obszary korzyści dla polskiej gospodarki. Nie tylko wzmacnia nas, polską rafinerię, na zmiany koniunktury na światowym rynku ropy. Daje bowiem gwarancję elastycznego i efektywnego przerobu. Wprowadza na rynek dodatkowe ilości wysokiej jakości produktów naftowych. Wreszcie wprowadza do rafinerii nowoczesne, innowacyjne rozwiązania technologiczne i organizacyjne, budując potencjał polskiego przemysłu. Te technologie stanowią dla naszych inżynierów swoistą bazę do dalszych innowacyjnych i racjonalizatorskich rozwiązań, z których korzystać będą inne polskie firmy w ramach planu reindustrializacji" – skomentował prezes Grupy Lotos Paweł Olechnowicz, także cytowany w komunikacie.
Prace przygotowawcze i budowlane przy projekcie rozpoczęto pod koniec ubiegłego roku. W zakładanych terminach uzyskano także pozwolenia na budowę. Na terenie rafinerii rozpoczęło się tzw. palowanie, czyli odpowiednie umacnianie gruntu pionowymi palami dzięki czemu utrzyma on bezpiecznie przyszłe, ważące setki ton instalacje kompleksu koksowania.
W innych częściach placu budowy Projektu EFRA zakończono prace związane z wykonaniem fundamentów nowej estakady rurowo-kablowej, która połączy nowe instalacje zarówno między sobą, jak i z rafinerią i nowym budynkiem elektroenergetycznym.
"Trwają też prace projektowe stalowej konstrukcji estakad oraz budowa samego budynku elektroenergetycznego. Będzie on służył do zasilania i dystrybucji energii elektrycznej oraz do sterowania systemami i urządzeniami instalacji Projektu EFRA. Przygotowywany jest teren pod budowę dwóch zbiorników na półprodukty z instalacji DCU" – czytamy także w materiale.
Rozpoczęte prace budowlane, w zależności od specyfiki danej inwestycji czy zadania, będą prowadzone od kilku tygodni do kilku miesięcy. Cała inwestycja ma być oddana do rozruchu w 2018 roku.
Lotos Asfalt podpisał w lipcu 2015 r. kontrakt z Kinetics Technology o wartości 1,26 mld zł na projektowanie techniczne, dostawy oraz budowę "pod klucz" trzech głównych instalacji w ramach programu EFRA: instalacji opóźnionego koksowania (DCU), instalacji produkcji wodoru (ang. Hydrogen Generation Unit, tj. HGU) oraz instalacji hydroodsiarczania benzyny (ang. Coker Naphtha Hydrotreating Unit, tj. CNHT). Zakończenie realizacji kontraktu planowane jest na 2018 r.
Pod koniec września 2015 r. Grupa Lotos podpisała z Linde AG, Engineering Division umowę na budowę instalacji wytwórni tlenu (Oxygen Generation Unit - OGU), która także będzie częścią programu EFRA. Zakończenie budowy planowane jest na czerwiec 2017 r.
Grupa LTS (LOTOS) jest zintegrowanym pionowo koncernem naftowym, który zajmuje się poszukiwaniem i wydobyciem ropy naftowej, jej przerobem oraz sprzedażą hurtową i detaliczną wysokiej jakości produktów naftowych. W 2015 r. Grupa Lotos odnotowała 22,7 mld zł skonsolidowanych przychodów.