Niskopopiołowy węgiel typu 34 z Kopalni Jan Karski realizowanej przez PDZ (PRAIRIE) może być wyceniany o 10% wyżej od ceny rynkowej dla węgla typu 34, wynika ze wstępnych analiz spółki.
"Analizy wzbogacalności i parametrów koksowniczych prób węgla z niedawno zakończonego odwiertu Cyców 9 pokazały, że 75% produkcji przyszłej kopalni może stanowić węgiel typu 34 o bardzo niskiej zawartości popiołu. To sprawia, że Jan Karski będzie kopalnią produkująca głównie węgiel metalurgiczny, który może osiągać ceny sprzedaży o 10% wyższe od rynkowych dla tego rodzaju surowca. W związku z planowanym do 2022 roku zamknięciem czeskich kopalni produkujących węgiel typu 34 widzimy rosnący rynek dla tego typu węgla z kopalni Jan Karski" - powiedział prezes Ben Stoikovich, cytowany w komunikacie.
Wykonany przez Prairie Mining odwiert Cyców 9 ukończono w lutym 2017 r. Uzyskano z niego duże próby węgla z pokładu 391, co pozwoliło na przeprowadzenie szczegółowych badań parametrów koksowniczych i rozszerzonej analizy wzbogacalności. Testy zostały przeprowadzone w certyfikowanych ośrodkach w Polsce, Niemczech i Wielkiej Brytanii, podano także.
"Badania prób pobranych z najnowszego otworu, jak również z wcześniejszych otworów wykonanych na terenie koncesyjnym Prairie Mining pokazują, że węgiel typu 34, który będzie produktem końcowym z kopalni Jan Karski, ma dużo mniejszą zawartość popiołu (poniżej 3%) w porównaniu z węglem typu 34 oferowanym przez innych producentów na świecie, w tym w Europie. [...] Im mniejsza zawartość popiołu, tym mniej surowca potrzeba do wytworzenia koksu, co przynosi korzyści ekonomiczne i środowiskowe, m.in. poprzez ograniczenie emisji CO2" - czytamy dalej.
Drugim rodzajem surowca w kopalni Jan Karski będzie węgiel energetyczny, stanowiący 25% produkcji. Przewiduje się, że będzie on zawierać 13% popiołu i spełni normę API2. Udział węgla typu 34 w całkowitej produkcji będzie mógł być jeszcze większy w przypadku produkcji węgla energetycznego o większej zawartości popiołu, na przykład na potrzeby lokalnych klientów, podano również.
"Prairie Mining planuje kontynuować program wierceń w kopalni Jan Karski, aby uzyskać bardziej szczegółowe analizy i opracować kompleksową strategię marketingową dla węgla typu 34 o niskiej zawartości popiołu. Prace będą obejmować:
- przeprowadzenie bardziej szczegółowego badania węgla typu 34,
- rozwój strategii marketingowej poprzez identyfikację i analizę potencjalnych klientów,
- przeprowadzenie kompleksowej analizy mieszania różnych rodzajów węgla dla poszczególnych klientów" - podsumowano.
Prairie Mining Limited to spółka poszukiwawczo-wydobywcza realizująca dwie inwestycje w Polsce - Kopalnię Jan Karski w Lubelskim Zagłębiu Węglowym oraz Kopalnię Dębieńsko na Górnym Śląsku. Jest notowana na GPW od 2015 r.