Przedstawiciele Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW), FMF (FAMUR), Przedsiębiorstwa Górniczego Silesia (PG Silesia), Wydziału Górnictwa i Geoinżynierii Akademii Górniczo-Hutniczej (AGH), Wydziału Organizacji i Zarządzania Politechniki Śląskiej i Fundacji dla AGH podpisali list intencyjny dotyczący inicjatywy "Górnictwo OK", podała JSW.
Grupa Wspólnych Inicjatyw Społecznych Górnictwo OK zawiązała się w lutym 2016 w trakcie obrad XXV Szkoły Eksploatacji Podziemnej jako inicjatywa specjalistów zajmujących się kwestiami społecznej odpowiedzialności biznesu w poszczególnych jednostkach organizacyjnych tworzących branżę górniczą w Polsce. W trakcie minionego roku grupie udało się wypracować aż 36 wspólnych projektów, podano w komunikacie.
"Uznaliśmy, że temat ten jest bardzo ważny dla branży ze względu na jej niezwykłą wagę dla otoczenia społecznego, środowiska naturalnego, relacji z pracownikami oraz wielkiej odpowiedzialności za bezpieczeństwo tworzonego produktu w całym łańcuchu jego wartości" - powiedział inicjator i koordynator przedsięwzięcia Paweł Bogacz, cytowany w komunikacie.
"Budowanie wartości firmy w oparciu o zasady zrównoważonego rozwoju i w dialogu z interesariuszami stanowi aktualnie naturalny i niezbędny element długofalowej strategii zarządzania firmą. Staramy się być organizacją społecznie odpowiedzialną i wnosić jak najwięcej pozytywnych wartości do relacji z otoczeniem, w którym żyjemy i pracujemy. Naszym priorytetem jest odpowiedzialny rozwój poprzez innowacje, inwestycje i edukację" - dodał p.o. prezesa JSW Daniel Ozon.
Grupa JSW to największy producent wysokiej jakości węgla koksowego typu 35 (hard) i znaczący producent koksu w Unii Europejskiej. Spółka jest notowana na GPW od 2011 r.
Famur jest producentem maszyn stosowanych w górnictwie. Koncentruje się na produkcji wysokowydajnych maszyn wyposażonych w zaawansowane informatyczne systemy sterowania i nadzoru. Spółka od 2006 r. notowana jest na GPW.