Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

Selvita ma umowę licencyjną na potencjalny lek na białaczkę SEL24 z Berlin-Chemie

Paweł Przewięźlikowski, prezes Selvity
Paweł Przewięźlikowski, prezes Selvity
Udostępnij

SLV (SELVITA) zawarła globalną umowę licencyjną ze spółką Berlin-Chemie AG, wchodzącą w skład włoskiej Grupy Menarini, dotyczącą projektu SEL24, który jest potencjalnym nowym lekiem przeciwnowotworowym, podała spółka. Łączna wartość umowy wynosi około 89 mln euro. 

"Zgodnie z postanowieniami umowy, spółka przyznała Grupie Menarini wyłączne prawo do dalszych badań, rozwoju, wytwarzania oraz komercjalizacji związku SEL24 na terenie całego świata. Spółka będzie kontynuowała bieżące badania kliniczne do czasu przejęcia odpowiedzialności za nie przez Grupę Menarini, co planowane jest na koniec 2017 r." - czytamy w komunikacie. 

Strony nawiążą również współpracę badawczo-rozwojową zmierzająca do dalszej charakteryzacji związku SEL24 w ostrej białaczce szpikowej i innych wskazaniach terapeutycznych.

"W wyniku zawartej umowy, spółka otrzyma od Grupy Menarini:
1. Płatność wstępną w łącznej wysokości 4 776 008 euro (20 311 884,42 zł przeliczonych po kursie 1 euro = 4,2529 zł), składającą się z opłaty licencyjnej i refundacji kosztów badań klinicznych poniesionych dotychczas przez spółkę. 
2. Płatności z tytułu kamieni milowych w przypadku pomyślnego rozwoju i komercjalizacji potencjalnego leku przez Grupę Menarini. 
3. Tantiemy z przyszłej sprzedaży potencjalnego leku w wysokości mieszczącej się w przedziale od kilku do kilkunastu procent, w zależności od wartości sprzedaży potencjalnego leku.
4. Refundację przyszłych kosztów badań klinicznych, prac badawczo-rozwojowych i kosztów ochrony patentowej, które spółka poniesie w związku z dalszym rozwojem związku SEL24.
Łączna wartość umowy wynosi 89 149 308 euro (379 143 091,99 zł) plus tantiemy opisane w pkt. 3 powyżej" - czytamy dalej.

"Ta współpraca jest kluczowa z naszego punktu widzenia, bowiem o kolejny krok przybliża nas do celu, jakim jest zapewnienie nowej opcji terapeutycznej pacjentom na całym świecie chorującym na ostrą białaczkę szpikową. Menarini od wielu lat pracuje nad przełomowymi terapiami dla pacjentów walczących z najgroźniejszymi chorobami, w tym również w obszarze onkologii, co daje nam pewność, że potencjał związku SEL24 zostanie przez naszego partnera w pełni wykorzystany. Umowa z globalnym partnerem, prowadzącym prace rozwojowe i sprzedaż leków na całym świecie jest również znaczącym sukcesem komercyjnym i elementem realizacji obietnic, jakie złożyliśmy naszym inwestorom i akcjonariuszom w czasie emisji publicznej" - powiedział prezes Selvity Paweł Przewięźlikowski, cytowany w osobnym komunikacie.

"Jesteśmy pod wrażeniem bardzo wysokiego poziomu wiedzy merytorycznej i know-how Selvity. Jestem pewien że współpraca pomiędzy naszymi firmami nad związkiem SEL24 będzie miała ogromne znaczenie dla pacjentów onkologicznych" - dodał prezes Berlin Chemie-Menarini dr. Reinhard Uppenkamp.

Spółka podkreśliła, że powyższa kwota jest maksymalną wartością możliwą do uzyskania (tzw. bio-dollar value), natomiast wysokość przychodów, które spółka faktycznie uzyska z tytułu umowy, zależeć będzie od postępu badań klinicznych, powodzenia procesu rejestracyjnego, faktycznego poziomu kosztów dalszych prac badawczo-rozwojowych prowadzonych przez spółkę oraz poziomu przychodów z tytułu sprzedaży potencjalnego leku osiąganych przez Grupę Menarini.

Wcześniej, w marcu br. spółka informowała, że związek SEL24 został podany pierwszemu pacjentowi i znajduje się obecnie w badaniu I/II fazy klinicznej, prowadzonym w kilku ośrodkach klinicznych w Stanach Zjednoczonych. Badania nad związkiem SEL24 były współfinansowane w ramach działania 1.4 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka oraz Programu Sektorowego INNOMED.

Selvita jest polską firmą biotechnologiczną działającą w obszarze odkrywania i rozwoju leków stosowanych w leczeniu chorób nowotworowych, chorób ośrodkowego układu nerwowego i chorób autoimmunologicznych. Zajmuje się również świadczeniem usług badawczo-rozwojowych i budową rozwiązań informatycznych wspierających projekty innowacyjne. Od 2011 roku Selvita była notowana na rynku NewConnect, zaś w grudniu 2014 r. spółka przeniosła notowania na rynek główny GPW.

Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus