Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

PZU przyspieszy realizację strategii i pozostanie spółką dywidendową

Udostępnij

Grupa Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń (PZU) będzie dalej realizować strategię do 2020 r., w której priorytetem są transakcje i projekty na rynku bankowym, a także projekty w obszarze kosztowym, innowacje oraz wzrost. Priorytetem są też transakcje i projekty na rynku bankowym, zapowiedział p.o. prezesa ubezpieczyciela Marcin Chludziński. Potwierdził też realizację przedstawionej akcjonariuszom polityki dywidendowej.

"PZU realizuje strategię rozwoju Grupy do 2020 rok, w której tworzeniu jako członek Komitetu Strategii Rady Nadzorczej, aktywnie uczestniczyłem. Zgodnie z nią spółka dąży do wzrostu rentowności biznesu ubezpieczeniowego oraz rozwoju innowacyjnych narzędzi w zakresie obsługi klienta i zarządzania. Realizowane są też ważne inicjatywy wzrostowe w obszarze Zdrowia oraz Inwestycji. W każdym z tych obszarów kryje się ogromny potencjał rozwoju, który chcemy wyzwolić. Najwyższą wagę mają dla nas transakcje i projekty na rynku bankowym, które PZU będzie skutecznie rozwijać" - powiedział Chludziński, cytowany w komunikacie.

Podkreślił, że jest przekonany, iż poprawie ulegnie kształt współpracy w ramach i pomiędzy poszczególnymi organami Spółki.

"W szczególności będziemy się koncentrowali na zbudowaniu zrozumienia i zaufania pomiędzy zarządem PZU a radą nadzorczą, ponieważ w tej materii powstały zastrzeżenia, skutkujące wczorajszą decyzją o zmianach w zarządzie PZU" - zaznaczył Chludziński.

Rada nadzorcza PZU SA na posiedzeniu 22 marca 2017 roku podjęła decyzję odwołaniu ze stanowiska prezesa zarządu Michała Krupińskiego. Przewodniczący RN Paweł Górecki oświadczył wówczas, że "celem rady nadzorczej jest zapewnienie profesjonalnej i harmonijnej współpracy w ramach zarządu oraz pomiędzy zarządem i radą nadzorczą spółki". Jak podkreślił, jest to niezbędne dla sprawnej realizacji strategii rozwoju Grupy PZU.

Chludziński wskazał także w komunikacie, że zgodnie z założeniami strategii, PZU rozwija działalność w Polsce i na tych rynkach zagranicznych, gdzie jest już obecne.

"Priorytetowy jest ambitny kierunek działań na rynku bankowym oraz finalizacja - realizowanej wspólnie z Polskim Funduszem Rozwoju - transakcji nabycia udziałów banku Pekao SA. Poszerzenie współpracy ze startupami i VC przyczyni się natomiast do stworzenia jednej z najbardziej innowacyjnych grup finansowych w Europie oraz rozwoju polskiej gospodarki" - powiedział p.o. prezesa.

Na początku grudnia 2016 r. PZU i PFR podpisali z UniCredit umowę, która przewiduje zakup przez nich docelowo odpowiednio 20% i 12,8% akcji Banku Pekao za łączną kwotę 10,59 mld zł. Cena za pakiet nabywany przez PZU wynosi 6,46 mld zł. Umowa wejdzie w życie, jeśli do 8 grudnia 2017 r. ziści się szereg warunków zawieszających.

"PZU jest jednym z kluczowych komponentów systemu stabilności finansowej w Polsce, dlatego wzmacniane oraz rozwijane będą działania służące budowaniu trwałej wartości dla naszych akcjonariuszy, przyjaznego otoczenia pracy dla pracowników oraz stałej poprawy jakości usług dla klientów z wykorzystaniem najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych. Przedstawiona akcjonariuszom polityka dywidendy będzie realizowana" - podkreślił również Chludziński.

W połowie marca Krupiński zapowiadał, że PZU chce wypłacić dywidendę wysokości znacząco wyższej niż 50% zysku wypracowanego w 2016 roku. Polityka dywidendowa spółki zakłada wartość bazową wskaźnika wypłaty dywidendy na poziomie min. 50%.

Grupa kapitałowa Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń SA (Grupa PZU) jest jedną z największych instytucji finansowych w Polsce, a także Europie Środkowo-Wschodniej. Oprócz działalności ubezpieczeniowej Grupa PZU prowadzi także działalność w zakresie zarządzania otwartym funduszem emerytalnym, funduszami inwestycyjnymi i programami oszczędnościowymi.

Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus