Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

Energa: Po modernizacji moc bloku 3 w Elektrowni Ostrołęka B wynosi 230 MWe

Udostępnij

Po modernizacji turbiny w bloku nr 3 należącej do Energi Elektrowni Ostrołęka B uzyskano wzrost mocy elektrycznej do poziomu 230 Mwe z 226 MWe oraz istotną poprawę sprawności brutto wytwarzania energii elektrycznej, podała ENG (ENERGA).

"Zasadniczym celem modernizacji bloku energetycznego Elektrowni Ostrołęka B było przedłużenie żywotności turbiny oraz zapewnienie bezpiecznej i efektywnej eksploatacji turbiny w trybie ciepłowniczym. Na podstawie badań przeprowadzonych na elementach krytycznych turbozespołu można stwierdzić, że eksploatacja tego bloku będzie mogła być realizowana bezpiecznie w perspektywie wieloletniej" - czytamy w komunikacie. 

Celem podjętych działań było podniesienie sprawności części wysokoprężnej i średnioprężnej poprzez wymianę dotychczasowych komponentów wewnętrznych na nowe, z nowoczesnym układem przepływowym typu reakcyjnego. W efekcie uzyskano zwiększenie mocy, zmniejszenie jednostkowego zużycia ciepła oraz zmniejszenie emisji zanieczyszczeń do atmosfery. Modernizacja umożliwia także przedłużenie żywotności turbiny oraz zapewnia bezpieczną i efektywną eksploatację turbiny w trybie ciepłowniczym, podano.

"Działania modernizacyjne wykonane na bloku nr 3 w naszej elektrowni miały na celu zapewnienie możliwości produkcji energii elektrycznej i cieplnej poprzez dostosowanie emisji do obecnych norm środowiskowych (IED), przedłużenie czasu eksploatacji oraz zwiększenie efektywności wytwarzania. Cel został osiągnięty. Po modernizacji sprawność wytwarzania energii elektrycznej brutto bloku wzrosła i wynosi obecnie 39,7% - w pracy przy pełnej kondensacji. Jest to jedna z najwyższych sprawności osiągalnych w Polsce w klasie bloków 200 Mwe" - powiedział wiceprezes Energa Elektrownie Ostrołęka Adam Galanek, cytowany w komunikacie.

Prace modernizacyjne wykonało konsorcjum GE Power i Zakładów Remontowych Energetyki Katowice. W bloku zamontowano nowy ołopatkowany korpus wewnętrzny turbiny, wymieniono wirnik i obejmę części wysokoprężnej (WP), wykonano uszczelnienia dławnicowe, międzystopniowe i nadbandażowe. Wymieniono stopnie 10 i 11 części średnioprężnej (SP) oraz przeprowadzono remont części SP oraz urządzeń pomocniczych, podano też w materiale. 

Podczas testu mocy uzyskano moc brutto na poziomie nie niższym niż deklarowana moc 230 MWe, w pełnym zakresie generacji mocy czynnej oraz biernej. Przeprowadzono także pomiary odbiorcze układów realizujących regulację pierwotną, wtórną oraz trójną bloku nr 3 - w ramach centralnego systemu automatycznej regulacji częstotliwości i mocy - zgodnie z zapisami w IRiESP (Instrukcji Ruchu i Eksploatacji Sieci Przesyłowej), podano także.

Energa Elektrownie Ostrołęka podpisała także z Polskimi Sieciami Elektroenergetycznymi (PSE) aneks do umowy o świadczenie usług przesyłania energii elektrycznej, zgodnie z którym od dnia 1 marca 2017 roku moc osiągalna bloku nr 3 została podwyższona do 230 MWe.

Elektrownia Ostrołęka B wchodzi w skład strategicznych aktywów wytwórczych Grupy Energa. W elektrowni zainstalowane są trzy jednostki wytwórcze klasy 200 MWe, oddane do użytku w 1972 roku. Po dokonanych modernizacjach moce zainstalowane bloków energetycznych wynoszą: 221 MWe blok nr 1 oraz 230 MWe - bloki nr 2 i nr 3. Energa wraz z Eneą prowadzi przygotowania do budowy i eksploatacji nowoczesnego, wysokosprawnego bloku energetycznego Ostrołęka C, o mocy ok. 1 000 MWe.

Grupa Energa to trzeci największy operator systemu dystrybucyjnego w zakresie dostarczanej energii, a także trzeci największy sprzedawca energii elektrycznej do odbiorców końcowych w 2015 r. Akcje spółki od grudnia 2013 r. są notowane na GPW.

Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus