Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

Prairie prowadzi wstępne rozmowy ws. finansowania budowy kopalni Dębieńsko

Udostępnij

PDZ (PRAIRIE) prowadzi wstępne rozmowy w sprawie finansowania budowy kopalni Dębieńsko, poinformowali ISBnews członkowie zarządu.

"Jest ogromna różnorodność dostępnych źródeł finansowania - nasze własne środki, dług zaciągany w bankach, umowy typu off-take z producentami stali, którzy będą kupować węgiel koksujący. Jest też kapitał do pozyskania z rynku" - powiedział prezes Ben Stoikovich w rozmowie z ISBnews.

"Widzimy duże zainteresowanie inwestorów instytucjonalnych Prairie Mining i naszymi polskimi projektami, w tym także projektem Dębieńsko. Prowadziliśmy już wstępne rozmowy z kilkoma instytucjami finansowymi i takie rozmowy będą kontynuowane" - dodał prezes.

Podkreślił, że opublikowanie wyników studium ewaluacyjnego będzie pomocne w takich rozmowach. Istotny jest także postęp w sprawie drugiego polskiego projektu Prairie - kopalni Jan Karski na Lubelszczyźnie.

Spółka zakłada, że nakłady inwestycyjne na budowę kopalni Dębieńsko wyniosą 504 mln USD.

"Nakłady nie są wysokie, jak na tego typu projekt ze względu na dostępność istniejącej infrastruktury, m.in. kolejowej. Praktycznie od zera powstanie infrastruktura podziemna kopalni " - powiedział dodał członek kadry menadżerskiej Prairie Artur Kluczny.

"Jesteśmy absolutnie pewni popytu na węgiel koksujący z tej kopalni" - wskazał także Stoikovich.

Wyjaśnił, że w zużyciu węgla tego typu w Europie, które wynosi 47 mln ton, aż 85% stanowi dziś import. Przyszła produkcja z Dębieńska może więc zastąpić część importu, np. z Australii, USA lub Rosji. Z analiz wynika, że po roku 2023 można się nawet spodziewać deficytu surowca wskutek sczerpywania się złóż eksploatowanych przez OKD.

W środę Prairie Mining Limited opublikowało studium ewaluacyjne (scoping study) dla projektu Dębieńsko. Koszt zainwestowanego kapitału wyniesie 197 USD na 1 tonę rocznej produkcji, a średnioroczna EBITDA zakładu przy ustabilizowanej produkcji wyniesie 282 mln USD. Spółka zakłada rozpoczęcie budowy kopalni w 2019 r., a rozpoczęcie wydobycia w 2023 r.

Projekt Dębieńsko został przejęty przez Prairie w październiku 2016 r. Zlokalizowany jest na jednym z ostatnich w Europie złóż, w których występują znaczące zasoby węgla koksującego typu 35. Projekt Dębieńsko posiada koncesję wydobywczą i dysponuje infrastrukturą zamkniętej w 2000 r. kopalni, która częściowo będzie mogła być wykorzystana przy budowie nowego zakładu górniczego.

Prairie Mining Limited to spółka poszukiwawczo-wydobywcza realizująca dwie inwestycje w Polsce - Kopalnię Jan Karski w Lubelskim Zagłębiu Węglowym oraz Kopalnię Dębieńsko na Górnym Śląsku. Jest notowana na GPW od 2015 r.