Wzrost PKB przyspieszy do 3,7% w tym roku (z 2,8% w ub.r.), a następnie spowolni do 3,3% w 2018 r. i do 3,2% w 2019 r., wynika z centralnej ścieżki projekcji inflacyjnej Narodowego Banku Polskiego (NBP), opublikowanej w "Raporcie o inflacji".
W listopadowym raporcie NBP spodziewał się, że wzrost gospodarczy Polski wyniesie 3,6% w 2017 r. oraz 3,3% w 2018 r.
"Do przyspieszenia dynamiki PKB w bieżącym roku przyczyni się wzrost nakładów brutto na środki trwałe, zarówno publicznych, jak i przedsiębiorstw, wspierany napływem środków z budżetu UE z nowej perspektywy finansowej 2014-2020. W 2017 r. zwiększy się również dynamika konsumpcji prywatnej finansowanej rosnącymi dochodami gospodarstw domowych" - czytamy w raporcie.
Do wzrostu dochodów przyczynia się bowiem poprawa sytuacji na rynku pracy oraz wdrożenie programu "Rodzina 500+". Korzystnie na popyt krajowy w horyzoncie projekcji będzie wpływać niski poziom stóp procentowych obniżający koszt zaciągania kredytów, podkreślił bank centralny.
"Pomimo oczekiwanego przyspieszenia dynamiki spożycia indywidualnego, związanego m.in. z wprowadzeniem programu 'Rodzina 500+', tempo wzrostu PKB w II połowie roku pozostanie na poziomie niższym niż w ubiegłych kwartałach. Przyczyni się do tego dalszy spadek nakładów brutto na środki trwałe, wynikający w dużej mierze z zakończenia perspektywy finansowej 2007-2013 i obniżenia absorpcji środków unijnych. W kolejnych latach, wraz ze zwiększeniem wykorzystania środków UE z nowej perspektywy, dynamika PKB przyspieszy, a głównym motorem wzrostu, podobnie jak w 2014 i 2015 r., będzie konsumpcja oraz nakłady brutto na środki trwałe" - czytamy dalej.
Ograniczeniem dla szybszego wzrostu PKB jest natomiast prognozowana dla lat 2017-2019 jedynie umiarkowana skala ożywienia w strefie euro, podkreślił NBP.
Poniżej przedstawiono składowe PKB wg centralnej ścieżki projekcji