Zarząd BZW (BZWBK) 10 marca 2017 r. otrzymał od Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) zalecenie zwiększenia funduszy własnych poprzez zatrzymanie całości zysku wypracowanego w 2016 r. Ze względu na dodatkowe kryteria, związane z posiadaniem przez bank istotnego portfela walutowych kredytów hipotecznych, nie kwalifikuje się on do wypłaty dywidendy za ub. rok, podał BZ WBK.
Bank podał, że powyższe zalecenie zostało wydane w nawiązaniu do stanowiska KNF z 6 grudnia 2016 r. w sprawie polityki dywidendowej banków w 2017 r.
W uzasadnieniu do zalecenia KNF stwierdziła, że według stanu na 31 grudnia 2016 r. bank, w zakresie podstawowych kryteriów Polityki dywidendowej KNF, spełniał wymagania kwalifikujące do wypłaty 50% dywidendy z zysku banku wypracowanego w okresie od 1 stycznia 2016 r. do 31 grudnia 2016 r. zarówno na poziomie jednostkowym jak i skonsolidowanym.
"Jednak, po zastosowaniu dodatkowych kryteriów, określonych prze KNF w polityce dywidendowej, z tytułu posiadanego przez bank istotnego portfela walutowych kredytów mieszkaniowych dla gospodarstw domowych dokonano korekty stopy dywidendy do poziomu 0% (zero)" - czytamy w komunikacie.
W tym kontekście należy uznać, że bank nie spełnia kryteriów kwalifikujących do wypłaty dywidendy z zysku za rok 2016, podano także.
Bank Zachodni WBK należy do czołówki banków uniwersalnych w Polsce. Jego akcje są notowane na warszawskiej GPW. Jego głównym akcjonariuszem jest hiszpański Santander, pierwszy bank w strefie euro i 11. na świecie pod względem kapitalizacji.