O skali wzrostu kosztów, które sektor bankowy poniesie w 2017 roku zdecydują trzy czynniki: wzrost płacy minimalnej, wzrost kosztów usług pocztowych oraz ostateczna wielkość opłat na Bankowy Fundusz Gwarancyjny (BFG), ocenił wiceprezes PKO (PKOBP) Bartosz Drabikowski.
"O kosztach w sektorze w tym roku zdecydują trzy czynniki. Pierwszy to wzrost płacy minimalnej, który powoduje, że dostawcy usług dyktują wyższe ceny. Drugi to wzrost kosztów usług pocztowych, związany m.in. z tym, że Poczta nie ma właściwie konkurencji. Trzeci to koszty BFG - na razie robimy wyliczenia dla opłaty ostrożnościowej, ale pozostaje cały obszar związany z restrukturyzacją" - powiedział Drabikowski w rozmowie z ISBnews.
"To jest rozmowa o tym, jak zminimalizować skalę wzrostu kosztów, a nie o tym, czy koszty spadną w tym roku" - podkreślił.
W końcu lutego br. Rada Bankowego Funduszu Gwarancyjnego (BFG) określiła łączną kwotę składek na fundusz gwarancyjny banków w br. w wysokości 915 mln zł. Łączną kwotę składek na fundusz przymusowej restrukturyzacji banków ustalono na 1 182 mln zł.